Krztusiec atakuje europejski kraj. Ostrzeżenia przed epidemią

2024-04-20, 18:54

Krztusiec atakuje europejski kraj. Ostrzeżenia przed epidemią
W Bułgarii wzrasta liczba zachorowań na krztusiec . Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

W Bułgarii w tym tygodniu odnotowano ponad 250 zachorowań na krztusiec. Zmarła dwójka niemowląt. Państwowe władze przestrzegają przed epidemią. 

Dwójka niemowląt, które zmarły w tym tygodniu, pochodziła z zachodniego miasta Kiustendeił, miały poniżej trzech miesięcy i nie były zaszczepione. Krajowe centrum ds. zaraźliwych chorób poinformowało, że tylko w ostatnim tygodniu odnotowano 54 przypadki zachorowań na krztusiec wśród dzieci, przeważnie w wieku 8-10 lat.

Inspektor sanitarny z niepokojem stwierdził, że szczepienia przeciw tej chorobie w ostatnim czasie nie są regularne, niemało rodziców sprzeciwia się im niezależnie od zapewnień lekarzy w ich skuteczności.

Resort zdrowia zobowiązał lekarzy rodzinnych do aktualizacji harmonogramu szczepień i wystawiania wezwań dla rodziców niezaszczepionych dzieci.

Krztusiec. Jakie objawy?

Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego o charakterze nawracającym. Do zakażenia dochodzi drogą powietrzno-kropelkową, najczęściej w warunkach rodzinnych i w skupiskach dzieci.

Krztusiec jest bardzo zaraźliwy. Jeden chory może zarazić nawet 15-17 kolejnych osób.

Czytaj także:

Typowym objawem choroby u niemowląt i dzieci jest napadowy, "szczekający" kaszel połączony z wydzielaniem lepkiej wydzieliny, natomiast u osób dorosłych jest to kaszel przewlekły.

Do niedawnego wzrostu liczby zachorowań doszło m.in. w Chorwacji, Czechach, Danii, Belgii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

PAP/bartos

Polecane

Wróć do strony głównej