Opłaty za wodę i ścieki. Kompetencje wrócą do gmin

2024-04-23, 10:02

Opłaty za wodę i ścieki. Kompetencje wrócą do gmin
Nowe przepisy ponownie przypiszą radzie gminy wyłączną kompetencję do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wody Polskie będą miały natomiast kompetencje do ingerencji w proces zatwierdzania taryf. Foto: Shutterstock/New Africa

Wyłączne kompetencje do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki wrócą do rad gmin. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmianę ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawo wodne.

Ministerstwo Infrastruktury zakłada, że nowe przepisy ponownie przypiszą radzie gminy wyłączną kompetencję do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Nowe przepisy mają być oparte na rozwiązaniach sprzed wejścia w życie ustawy z 2017 r. Taryfy mają być zatwierdzane w drodze uchwały rady gminy.

PGW Wody Polskie będą miały natomiast kompetencje do ingerencji w proces zatwierdzania taryf, tylko jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Ma to zapewnić ustawową ochronę interesów odbiorców przed nieuzasadnionym wzrostem cen.

Stanowisko organu regulacyjnego

Jeżeli projekt taryfy zakładać będzie wzrost cen i stawek opłat nowej taryfy dotyczącej odprowadzania ścieków lub zaopatrzenia w wodę o co najmniej 15 proc. ponad średnią stawek taryfy w danym regionie wodnym obowiązującej w roku poprzednim, wtedy wymagane będzie uzyskanie stanowiska organu regulacyjnego, czyli PGW Wody Polskie.

Wysokość cen i stawek opłat taryfy dotyczącej zaopatrzenia w wodę dla każdego regionu wodnego obowiązującej w roku poprzednim ogłaszać będzie minister właściwy do spraw gospodarki wodnej, nie później niż do dnia 31 października każdego roku.

Analiza projektu taryfy

Wody Polskie będą analizować projekt taryfy wraz z uzasadnieniem pod względem zgodności z ustawą, a także pod kątem zmiany warunków ekonomicznych wykonywania przez przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne działalności, oraz weryfikować koszty związane ze świadczeniem usług. Zniesiona ma zostać opłata za zatwierdzenie taryfy.

Ministerstwo Infrastruktury przewiduje, że odpowiedni projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r.

PAP/DoS

Polecane

Wróć do strony głównej