Niemiecka gospodarka na jałowym biegu. Spadek produkcji i wzrost bezrobocia
Niemiecki urząd statystyczny Destatis opublikował dane o produkcji w marcu tego roku. W porównaniu do lutego 2024 roku, spadła o 0,4 procent. O dwie dziesiąte procent wzrósł niemiecki PKB w pierwszym kwartale. Ale w kwietniu wzrosło bezrobocie, choć spadła inflacja.
2024-05-08, 12:50
Wstępne prognozy przewidywały spadek o 0,6 proc. w marcu, w porównaniu z lutym. Ale dane z lutego zostały skorygowane w dół z wzrostu o 2,1 proc. licząc miesiąc do miesiąca (mdm) do +1,7 proc. mdm.
W porównaniu z marcem 2023 roku, produkcja spadła o 3,35 procent, ale dane z lutego skorygowano w dół z -4,8 proc. licząc rok do roku (rdr) do -5,2 proc.
W marcu 2024 r. odnotowano w Niemczech spadek produkcji energii o 4,2 proc., a przemysł zużywa ponad jedną czwartą energii (27 proc. w 2021 r.), najwięcej chemiczny i metalurgiczny. Produkcja w budownictwie wzrosła o 1,0 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i 1,7 proc. rok do roku — podaje Destatis.
Produkcja w energochłonnych gałęziach przemysłu w marcu 2024 r. w stosunku do lutego 2024 r. pozostała na niezmienionym poziomie (0,0 proc.), po wyeliminowaniu efektów sezonowych i kalendarzowych. Po uwzględnieniu efektów kalendarzowych wzrosła o 2,3 proc. w porównaniu z marcem 2023 r.
REKLAMA
PKB na szczęście na plusie
O dwie dziesiąte procent wzrósł niemiecki PKB w pierwszym kwartale. To minimalny ruch w górę, ale Berlin cieszy się, bo spodziewał się niższej wartość tego wskaźnika.
Ekonomiści prognozowali, że wzrost produktu krajowego brutto wyniesie jedną dziesiątą. Instytut IFO liczył się nawet z ujemnym wynikiem, a to oznaczałoby techniczną recesję, bo w ostatnim kwartale ubiegłego roku niemiecka gospodarka zanotowała spadek PKB - i to tak duży, że wynik za cały rok też okazał się ujemny.
Dwa kwartały na minusie z rzędu, zgodnie z podręcznikami ekonomii, kazałyby mówić o recesji. Udało się tego uniknąć, ale Niemcy z niepokojem i nadzieją patrzą na każdy publikowany obecnie wskaźnik, bo w praktyce wyraźnie widać spowolnienie gospodarki.
Wzrosła liczba bezrobotnych
Liczba bezrobotnych w kwietniu wzrosła zarówno względem marca, jak i rok do roku. Bez pracy pozostają dwa miliony siedemset pięćdziesiąt tysięcy osób, o ponad 160 tysięcy więcej niż przed rokiem.
REKLAMA
Spada za to inflacja. Drugi miesiąc z rzędu jest na poziomie 2,2 procent. Tu z kolei dużym echem odbija się informacja podana przez branżę piekarniczą: chleb w ciągu czterech lat zdrożał o jedną trzecią, a ubywa piekarni i wykwalifikowanych piekarzy.
PR24/Businessinsider.pl/PAP/sw
REKLAMA