Sprawa Tomasza Szmydta poruszyła Brukselę. Liberadzki: jesteśmy przeczuleni na ingerencję rosyjską
2024-05-09, 17:09
- Unijni politycy poruszeni są tym, że Tomasz Szmydt jest sędzią, do tego - znaczącym i tym, że uciekł do Białorusi, a nie np. do Szwajcarii - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki. - Po trzecie, jeżeli mówi, że nie może się pogodzić z polityką rządu polskiego wobec Rosji i Białorusi, to pojawia się pytanie, czy on był sędzią, czy działaczem politycznym - dodał.
W poniedziałek w Mińsku Tomasz Szmydt poprosił władze Białorusi o azyl polityczny i wezwał do dialogu z tym państwem oraz Rosją. Twierdzi, że był prześladowany przez polski rząd z powodu swojej postawy i poglądów. Od tego czasu pojawił się w innych w mediach rosyjskojęzycznych, między innymi w programie telewizyjnym głównego propagandysty Kremla Władimira Sołowiowa i w stacji Russia Today. W każdym z wywiadów szkaluje Polskę, jej władze, i chwali Białoruś i Rosję.
- Sprawa ucieczki Tomasza Szmydta wzbudza dyskusje także w Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki. - Jesteśmy przeczuleni na ingerencję rosyjską we wszystkie sprawy wewnętrzne Unii Europejskiej - wyjaśnił. Jak mówił, samo krytykowanie UE dla zasady, przekonywanie, że Wspólnotę trzeba osłabić w imię suwerenności, nazywanie jej "okupantem" jest działaniem w interesie kremlowskim.
Wskazał też, że unijni politycy poruszeni są tym, że Tomasz Szmydt jest sędzią, do tego - znaczącym, tym, że uciekł do Białorusi, a nie np. do Szwajcarii, a po trzecie - jeżeli mówi, że nie może się pogodzić z polityką rządu polskiego wobec Rosji czy Białorusi, to pojawia się pytanie, czy on był sędzią, czy działaczem politycznym.
Obrona polityki UE wobec Rosji. "Takie były uwarunkowania"
Gość "Rozmowy Polskiego Radia 24" bronił też polityki Unii wobec Rosji sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Stwierdził, że Rosja była "najbliższą" i "komplementarną" gospodarką w stosunku do unijnej. - To, co my produkowaliśmy, oni chętnie kupowali a to, czego nam brakowało - surowce naturalne - od nich mogliśmy sprowadzać.
REKLAMA
Mówił, że wartość eksportu do Rosji znacząco przewyższała import, a sama UE oczekiwała, że sytuacja w Rosji zmieni się w stronę aspiracji społecznych. - To nie była wiara naiwna, to był zawód. Pamiętajmy, że Chińczycy nie są zainteresowani silną Unią, chcą nas uniezależnić od tanich dostaw, podobnie - Stany Zjednoczone Donalda Trumpa, który jasno się wypowiadał, że "Unia Europejska jest niepotrzebna". Takie był uwarunkowania - uzasadniał.
Więcej w nagraniu
Posłuchaj
Czytaj także:
- Jasina: postępowanie Szmydta to całkowite stoczenie się w odmęt narodowej zdrady
- Sprawa sędziego Szmydta. Gen. Rapacki: szaleniec albo szpieg
- Wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Szmydtowi. Prokuratura Krajowa chce go aresztować
***
Audycja: "Rozmowa Polskiego Radia 24"
Prowadzący: Przemysław Szubartowicz
Gość: Bogusław Liberadzki (europoseł Lewicy)
REKLAMA
Data emisji: 9.05.2024
Godzina emisji: 16.36
Polskie Radio 24, IAR, PAP/ mbl
REKLAMA