Kopia rosyjskiej ustawy w Gruzji. Jest reakcja polskiego MSZ

2024-05-14, 16:03

Kopia rosyjskiej ustawy w Gruzji. Jest reakcja polskiego MSZ
Parlament Gruzji przyjął kontrowersyjną ustawę. Jest reakcja polskiego MSZ. Foto: PAP/EPA/DAVID MDZINARISHVILI

Polska dyplomacja krytykuje władze w Gruzji. Chodzi o kontrowersyjną ustawę.

Parlament Gruzji w trzecim czytaniu przyjął projekt kontrowersyjnej ustawy o "zagranicznych agentach". 80 deputowanych z rządzącej partii Gruzińskie Marzenie było za, a 30 opozycjonistów przeciw.

"Wyrażamy głębokie rozczarowanie przyjęciem przez Parlament Gruzji ustawy »o przejrzystości wpływów zagranicznych«, która oddala Gruzję od Unii Europejskiej" - napisano na profilu Ministerstwa Spraw Zagranicznych w mediach społecznościowych.

Polska wezwała też władze w Gruzji do zaprzestania represji wobec organizacji pozarządowych i niezależnych mediów.

Ustawa o "zagranicznych agentach" w Gruzji. Będą konsekwencje?

Przed budynkiem parlamentu w Tbilisi tysiące Gruzinów demonstrują niezadowolenie z przyjęcia dokumentu wzorowanego na rosyjskim prawie represyjnym. Zawetowanie ustawy zapowiedziała prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili.

REKLAMA

Unijni politycy przebywający w Gruzji chcą, aby Parlament Europejski zweryfikował status Gruzji jako kandydata do Unii Europejskiej.

Dziennikarka Stasia Budzisz, która obecnie przebywa w Gruzji, tłumaczyła na antenie Radiowej Jedynki, że manifestujące gruzińskie społeczeństwo chce wycofania ustaw, a nie obalenia rządu.

Zobacz także:

REKLAMA

Jej zdaniem, obóz rządzący jest uważany przez Gruzinów za dający państwu stabilizację. - Rozmawiałam z ludźmi, którzy popierają Gruzińskie Marzenie i oddadzą na nie swój głos w październikowych wyborach. Dla nich najważniejsza jest stabilność - podkreśliła.

Posłuchaj

Parlament Gruzji przyjął kontrowersyjną ustawę. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

ms/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej