Uwaga przedsiębiorcy. Kończy się czas na roczne rozliczenie składki zdrowotnej

2024-05-20, 11:00

Uwaga przedsiębiorcy. Kończy się czas na roczne rozliczenie składki zdrowotnej
ZUS: 20 maja mija termin na roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Foto: Shutterstock/vivooo

Tylko do poniedziałku 20 maja, przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym, mają czas, aby złożyć roczne rozliczenie opłaconej składki zdrowotnej za 2023 rok. Rozliczenie trzeba przekazać do ZUS w dokumencie o składkach za kwiecień 2024 roku.

- Obowiązek przekazania bilansu rozliczającego roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 r. dotyczy nie tylko przedsiębiorców, którzy obecnie prowadzą firmę, lecz również osób, które w zeszłym roku zawiesiły lub zakończyły działalność, a podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu w 2023 r. choćby przez jeden dzień - podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dodał, że roczne rozliczenie musi również sporządzić płatnik składek, który rozpoczął prowadzenie działalności od stycznia 2024 r. i opłaca podatek na zasadach ogólnych.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność roczne rozliczenie składają na druku ZUS DRA. Natomiast w przypadku opłacania składek za inne osoby (np.: pracowników, zleceniobiorców) na druku ZUS RCA.

Co trzeba sprawdzić przed przesłaniem rozliczeń?

Zanim przedsiębiorca prześle roczne podsumowanie, powinien zobaczyć w swoich dokumentach, czy przekazał rozliczenia za wszystkie miesiące: roku kalendarzowego (od stycznia do grudnia 2023 r.) – jeśli płaci podatek w formie ryczałtu, lub roku składkowego (od lutego 2023 r. do stycznia 2024 r.) – jeśli opłaca podatek na zasadach ogólnych.

W pierwszej kolejności należy uzupełnić brakujące dokumenty rozliczeniowe, a dopiero wtedy złożyć roczne rozliczenie.

ZUS przypomniał, że jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wyjdzie nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na profilu płatnika na PUE ZUS w dokumentach roboczych będzie przygotowany wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R).

Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE do 3 czerwca. Wówczas najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.

Co z korektą dokumentacji?

Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może je przekazać najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli się nie składa takiego wniosku, to do 1 lipca 2024 r.


PR24/PAP/sw

Polecane

Wróć do strony głównej