Pompy ciepła tylko z certyfikatem. Resort klimatu zaostrza kryteria

2024-05-15, 13:33

Pompy ciepła tylko z certyfikatem. Resort klimatu zaostrza kryteria
Pompa ciepła. Aby otrzymać dofinansowanie do jej zakupu potrzebne będzie pokazanie jej certyfikatu z listy resortu klimatu.Foto: Shutterstock/klikkipetra

Od 14 czerwca będą dofinansowywane w ramach programu "Czyste Powietrze" tylko te pompy ciepła, które znajdą się na liście ZUM (Zielonych Urządzeń i Materiałów). Ma to uszczelnić program, będący największym rządowym narzędziem do walki ze smogiem.

Jak zapowiedział wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta, są dwie grupy pomp ciepła, które wejdą na listę ZUM po weryfikacji Instytutu Ochrony Środowiska.

Posłuchaj

Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta mówi o dwóch grupach urządzeń IAR 0:16
+
Dodaj do playlistyTe europejskie certyfikaty będą ważne tylko do końca roku. Aby dane pompy ciepła znajdowały się na liście ZUM od 1 stycznia 2025 roku, będą musiały przejść specjalne badania w akredytowanych laboratoriach.

Krzysztof Bolesta dodał, że program "Czyste Powietrze" generuje ogromne środki z budżetu państwa i musi być objęty ścisłą kontrolą.

Posłuchaj

Wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta mówi o urządzeniach bez certyfikatu IAR 0:17
+
Dodaj do playlistyMinisterstwo Klimatu od czerwca rozpoczyna współpracę z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który ma przeprowadzać kontrole i inspekcje pomp ciepła, także tych z listy ZUM.

Resort klimatu od 14 czerwca wprowadza obowiązek audytu energetycznego budynku, w którym ma być zainstalowana pompa ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze”. Ma to pomóc w dobraniu odpowiedniego urządzenia. Audyt będzie finansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.


PR24/IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Szulborska/ w dw/SW

Polecane

Wróć do strony głównej