Współpracował z Rosją i politykiem AfD. Nowe informacje ws. Janusza N.

2024-05-15, 21:52

Współpracował z Rosją i politykiem AfD. Nowe informacje ws. Janusza N.
Główny kandydat AfD do PE współpracował z Januszem N. - Polakiem szpiegującym na rzecz Rosji. Foto: nitpicker / shutterstock.com

Maximilian Krah, lider listy skrajnej prawicy w Niemczech do Europarlamentu, współpracował z Januszem N., Polakiem oskarżonym o szpiegowanie na rzecz Rosji. To drugi współpracownik polityka AfD, który został oskarżony w podobnej sprawie. Pierwszy, doradca pochodzący z Chin, został aresztowany w kwietniu pod zarzutem szpiegowania na rzecz Państwa Środka.

Wobec Janusza N. od lutego w warszawskim sądzie znajduje się akt oskarżenia, dotyczący szpiegowania na rzecz Rosji. Polak współpracował z politykami wszystkich partii dwóch poprzednich kadencji Sejmu.

Szukał też dojść do Parlamentu Europejskiego. Według "New York Timesa" był tam 50 razy.

Rosyjski szpieg. Związki z AfD

Telewizja ZDF podała z kolei, że przepustkę do PE załatwiało mu m.in. biuro europosła Alternatywy dla Niemiec.

Wprawdzie Maximilian Krah twierdzi, że wejściówkę załatwił jego dawny współpracownik, a on sam Janusza N. nie znał, ale w innym wywiadzie - dla "Tagespiegel" - polityk AfD mówił o czterech-pięciu spotkaniach z Januszem N., który miał mu zostać przedstawiony jako ekspert od Europy Wschodniej.

Chiński trop

Śledczy sprawdzają, czy lider listy AfD nie współpracował z Chińczykami. Krah działania prokuratur i sądów uznaje za polityczny atak, ale jednocześnie nie bierze udziału w kampanii, żeby nie szkodzić partii.

Postanowił też nie ubiegać się ponownie o stanowisko w zarządzie AfD.

Posłuchaj

Rosyjski szpieg Janusz N. współpracował z politykiem AfD. Relacja Adama Górczewskiego (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/Adam Górczewski/łl

Polecane

Wróć do strony głównej