W Kanale Gliwickim znów padają ryby. Ekspert: przyczyna jest podobna, jak przed laty na Odrze

2024-05-17, 15:53

W Kanale Gliwickim znów padają ryby. Ekspert: przyczyna jest podobna, jak przed laty na Odrze
W 2022 roku katastrofa środowiskowa w Odrze doprowadziła do masowego śnięcia ryb (na zdjęciu). W tym roku znów pojawiają się informacje o śniętych rybach - tym razem w Kanale Gliwickim. Foto: PAP/DPA/Patrick Pleul

- Kiedy dowiedzieliśmy się, że to złota alga była przyczyną katastrofy na Odrze dwa lata temu, to stało się jasne, że jest to zagrożenie, które z nami zostanie - powiedział w Polskim Radiu 24 Patryk Strzałkowski, dziennikarz portalu gazeta.pl, ekolog i ekspert ds. ochrony środowiska.

Z opolskiego odcinka Kanału Gliwickiego w okresie od 29 kwietnia do 7 maja wyłowiono 1,5 tony śniętych ryb - poinformowało biuro prasowe wojewody opolskiego. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował Patryk Strzałkowski, dziennikarz portalu gazeta.pl, ekolog i ekspert ds. ochrony środowiska.

Ryby w Kanale Gliwickim padają przez Złote Algi?

Gość audycji wyjaśnił, że tak naprawdę o problem związany ze śnięciem ryb będzie się w Polsce powtarzał, a wiemy o tym właściwie od chwili katastrofy ekologicznej na Odrze w 2022 roku. Wtedy bowiem udało się wreszcie ustalić, że przyczyną śnięcia ryb był zakwit tzw. złotych alg, organizmów obcych naszemu środowisku i co do zasady - słonowodnych.

- Kiedy dowiedzieliśmy się, że to złota alga była przyczyną katastrofy na Odrze dwa lata temu, to stało się jasne, że jest to zagrożenie, które z nami zostanie. Paradoksalnie gdyby to był wyciek jakichś chemikaliów, ołowiu - takie teorie snuto na początku - to choć byłoby to jednostkowo straszne, byłoby to coś, z czym byś może byśmy się wtedy uporali. Alga to taki glon, który jest w tej wodzie i nie mamy żadnych dobrych sposobów, żeby się go pozbyć - wyjaśnił Patryk Strzałkowski.

Problem zanieczyszczenia polskich rzek

Ekspert zaznaczył, że alga - jak długo pozostaje nienaruszona - nie szkodzi innym organizmom, kiedy jednak zostanie poruszona - np. w wyniku otwarcia śluzy w kanale, kiedy do rzeki wpada woda o innej temperaturze lub innym składzie chemicznym - wówczas wytwarza substancję, która "nie jest szkodliwa dla ludzi, ale jest śmiertelnym zagrożeniem dla ryb".

Patryk Strzałkowski dodał, że zakwitowi złotych alg pomaga wysokie zasolenie polskich rzek, a także ich duże zanieczyszczenie substancjami odżywczymi (np. nawozami), wysoka temperatura oraz stojąca woda.

W drugiej części audycji gość mówił także o walce z suszą.

Posłuchaj

Patryk Strzałkowski o śnięciu ryb w Kanale Gliwickim ("Temat dnia" / Polskie Radio 24) 21:43
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Maciej Wolny
Gość: Patryk Strzałkowski (gazeta.pl, ekolog)
Data emisji: 17.05.2024
Godzina emisji: 14.07

Polskie Radio 24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej