Islamiści żądają kalifatu w Niemczech. Jest odpowiedź chadecji

2024-05-17, 18:08

Islamiści żądają kalifatu w Niemczech. Jest odpowiedź chadecji
Muzułmańska demonstracja w Hamburgu, 12 maja 2024 r.Foto: twitter.com/@nexta_tv/Bild/screen

Niemiecka chadecja przedstawiła czternastopunktowy plan wymierzony w działania islamistów. To odpowiedź na żądanie wprowadzenia kalifatu, które padło na ulicach Hamburga. "Rozwiązaniem jest kalifat" - hasło z demonstracji sprzed kilku dni wstrząsnęło Niemcami.

Gorąca debata i protesty przeciw żądaniom wprowadzenia zasad islamu w Niemczech nie doprowadziły do zakazu kolejnego ulicznego protestu. Organizatorzy przemarszu przez Hamburg w ostatni weekend złagodzili jedynie swoje hasło tłumacząc, że chodziło o kalifat w Palestynie, bo demonstracja miała na celu wsparcie mieszkańców Strefy Gazy.

CDU postanowiła jednak działać i posłowie tej partii przedstawili w Bundestagu swój plan: kto chce kalifatu zamiast demokracji, powinien być karany. Przy podwójnym obywatelstwie - utratą niemieckiego. Jeśli takie hasła głosi osoba ubiegająca się o azyl - z miejsca traci do niego prawo.

Poseł Zielonych: CDU jest zagrożeniem dla muzułmanów

Propozycje chadeków nie wszystkim się spodobały. Poseł Zielonych powiedział nawet, że to CDU jest zagrożeniem dla muzułmanów.

Niemczech mieszka ponad pięć milionów wyznawców islamu. Na demonstracji w Hamburgu było ich około tysiąca.


Posłuchaj

Bundestag podjął temat islamistycznej polityki. Relacja Adama Górczewskiego (IAR) 0:53
+
Dodaj do playlisty

 

Pomysł chadeków nie został odrzucony, trafił do komisji.

Czytaj także:

IAR/Adam Górczewski/łl

Polecane

Wróć do strony głównej