Bezpieczeństwo w Europie. Udaremniono co najmniej 10 ataków terrorystycznych

2024-04-23, 17:38

Bezpieczeństwo w Europie. Udaremniono co najmniej 10 ataków terrorystycznych
Zachodnie służby udaremniły co najmniej 10 ataków dżihadystów w 2023 r.Foto: Shutterstock/NGCHIYUI

W 2023 roku w Europie służby zapobiegły co najmniej 10 zamachom ekstremistów islamskich - wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez holenderską agencję wywiadowczą. Dżihadyści planowali m.in. ataki na budynki, jak i skupiska ludzi podczas wydarzeń masowych.

W opublikowanym corocznym raporcie AIVD napisano, że trwająca wojna w Strefie Gazy, wywołana atakiem terrorystów z Hamasu na Izreal, do którego doszło 7 października 2023 roku, zwiększa ryzyko możliwych zamachów.

Przypomniano, że w tym samym miesiącu, w którym doszło do ataku Hamasu, dwóch szwedzkich kibiców piłkarskich zostało zastrzelonych w Brukseli przez mężczyznę, który podawał się za członka dżihadystycznej organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie.

Także w październiku 20-latek śmiertelnie dźgnął nauczyciela i ciężko ranił dwie inne osoby w ataku na szkołę w Arras w północnej Francji. Prezydent Emmanuel Macron potępił ten akt, określając go jako "barbarzyński terroryzm islamski".

Bezpieczeństwo w Europie. W Holandii podniesiono poziom zagrożenia

AIVD nie podała, ile ataków zostało udaremnionych od ataku Hamasu na Izrael. Natomiast holenderska agencja antyterrorystyczna w grudniu - z powodu wojny w Strefie Gazy - podniosła poziom zagrożenia do znacznego, czyli do czwartego w pięciostopniowej skali. Stało się to po raz pierwszy od 2019 roku.

Czytaj także:

PAP/łl

Polecane

Wróć do strony głównej