Załamanie pogody. W weekend ulewy, burze i wichury

2024-05-18, 06:42

Załamanie pogody. W weekend ulewy, burze i wichury
Synoptycy IMGW wieszczą nadejście burz w sobotę i niedzielę. Wydali alerty. Foto: PAP/Aleksander Koźmiński

Weekend przyniesie zmianę pogody, na przeważającym obszarze kraju spodziewane są opady deszczu i burze - wskazuje synoptyk IMGW Jakub Gawron. W związku z sytuacją meteorologiczną Instytut wydał ostrzeżenia dla większości terytorium Polski.

Jak mówił synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Jakub Gawron, wyż, który kształtował pogodę w Polsce, przesunie się na wschód, a od południowego zachodu zacznie napływać zatoka niżowa.

- Przemieszczająca się zatoka niżowa z frontem okluzji (powstała z połączenia frontu chłodnego z frontem ciepłym - przyp. red.) spowoduje wzrost zachmurzenia do dużego i występujące okresami przelotne opady deszczu oraz burze - mówił Jakub Gawron.

Burzom mogą towarzyszyć opady do 20 litrów na metr kwadratowy i porywy wiatru do około 70 kilometrów na godzinę.

Burze i ulewy w weekend. Alerty IMGW

W związku z sytuacją pogodową, Instytut wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Alerty obejmują północno-zachodnią, zachodnią, centralną, południową i południowo-wschodnią Polskę w pasie od Słupska przez Płock, Warszawę, Lublin aż do Zamojszczyzny, z wyłączeniem okolic Zielonej Góry i Legnicy. 

Ostrzeżenie obowiązuje od popołudnia do późnego wieczora. 

Synoptyk dodał, że przelotny deszcz i burze będą pojawiały się także w niedzielę. - Te burze wciąż mogą być gwałtowne, w związku z czym IMGW znów wyda ostrzeżenia pierwszego stopnia przed tym zjawiskiem - prognozował Jakub Gawron. Mniej opadów, a więcej słońca będzie na północnym wschodzie.

IMGW przewiduje, że w niedzielę alerty obejmą całą Polskę z wyłączeniem klina od Zielonej Góry do Katowic i na wschód aż po Kielce. 

Burzowo, choć ciepło. IMGW ma dobre wieści na weekend

W sobotę temperatura maksymalna wyniesie od 15-18 stopni nad morzem i w obszarach podgórskich Karpat, do 19-23 stopni na pozostałym obszarze kraju. W niedzielę ma być trochę cieplej.

Czytaj także: 

IAR, X/ mbl


Polecane

Wróć do strony głównej