Ukraina odrzuca propozycję rozejmu olimpijskiego. Zełenski tłumaczy dlaczego

2024-05-18, 07:19

Ukraina odrzuca propozycję rozejmu olimpijskiego. Zełenski tłumaczy dlaczego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Foto: Dmytro Larin/shutterstock

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla AFP odrzucił wezwanie do zawarcia rozejmu olimpijskiego. Ukraiński przywódca obawia się, że mogłoby to pomóc Rosji w przemieszczeniu wojsk.

Organizatorzy igrzysk olimpijskich proponują wprowadzenie rozejmu we wszystkich konfliktach, w tym także na Ukrainie, na czas letnich IO, które w tym roku odbywają się w Paryżu. O rozejm kilkukrotnie apelował między innymi prezydent Francji Emmanuel Macron.

Prezydent Macron rozmawiał o rozejmie z Wołodymyrem Zełenskim.

- Bądźmy szczerzy Emmanuelu, nie wierzę w to. Kto może zagwarantować, że Rosja nie wykorzysta tego czasu na sprowadzenie swoich sił na nasze terytorium? - tak miał odpowiedzieć na propozycję ukraiński przywódca.

Politycy nie wierzą w rozejm

Prezydent Zełenski podkreślił w wywiadzie dla AFP, że Ukraina nie ufa Władimirowi Putinowi i sprzeciwia się jakiemukolwiek rozejmowi, który działa na korzyść wroga.

Również Moskwa nie jest chętna, by poprzeć ideę rozejmu na czas igrzysk. Władimir Putin zapytany o tę spraw stwierdził, że rozejm olimpijski to słuszna idea, ale jednocześnie zarzucił organizatorom olimpiady, że nie przestrzegają zasad, wykluczając rosyjskich sportowców.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zezwolił jedynie nielicznym rosyjskim sportowcom na udział w zawodach, pod warunkiem, że będą oni rywalizowali pod flagą neutralną.

Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej