Bezpieczeństwo wschodniej granicy. Rząd zapowiada inwestycje w fortyfikacje

2024-05-18, 11:47

Bezpieczeństwo wschodniej granicy. Rząd zapowiada inwestycje w fortyfikacje
Premier Donald Tusk zapowiedział, że na wzmocnienie wschodnich granic Polska przeznaczy 10 miliardów złotych. Foto: Straż Graniczna

Rząd planuje wybudować na wschodniej granicy Polski z Białorusią i Rosją fortyfikacje tak, by uczynić ją nie do przebycia dla wrogów. - Zainwestujemy 10 miliardów złotych w bezpieczeństwo wschodniej granicy - ogłosił w sobotę premier Donald Tusk w Krakowie.

Szef rządu oświadczył podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino, że Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii. 

- Dzięki wam, żołnierze, dzięki waszym dowódcom, dzięki całemu polskiemu narodowi i dzięki tej narodowej, mądrej, wizjonerskiej polityce, którą wspólnie prowadzimy od 35 lat - dodał. 

Przede wszystkim odstraszanie. Rząd zainwestuje w granicę

Donald Tusk ogłosił narodowy plan Tarcza Wschód. - Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granice 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga - wskazał premier. 

Czytaj także: 

"Tarcza Wschód", tłumaczył, "zabezpieczy nas przed potencjalnymi atakami ze wschodu, ale która przede wszystkim będzie miała za zadanie odstraszyć wroga". Umocnienia mają zostać stworzone na 400 km granicy z Rosją i Białorusią i być elementem "strategii odpychania wojny od naszych granic" - mówił szef rządu.

Posłuchaj

Premier Tusk zapowiada wzmocnienie wschodniej granicy (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Ochrona polskiego nieba. Wkrótce inwestycje w tarczę przeciwlotniczą

Szef rządu poinformował także, że Polska otrzyma 500 mln zł kredytu na komponent satelitarny tarczy przeciwlotniczej. W poniedziałek ma być podpisana umowa w tej sprawie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

- Otrzymamy ten kredyt, jaki zwiększy nasze bezpieczeństwo - przekazał Donald Tusk. 


Obecne bezpieczeństwo granicy. Zapora fizyczna i elektroniczna

Obecnie na granicy z Białorusią bezpieczeństwa Polski strzeże wysoki płot wzbogacony o zaawansowaną telemetrię ułatwiającą wykrycie prób sforsowania.

(PAP) (PAP)

 

ms/IAR, PAP

Polecane

Wróć do strony głównej