Ciepły, choć pochmurny, poniedziałek, po południu uwaga na burze. Alert IMGW

2024-05-20, 07:13

Ciepły, choć pochmurny, poniedziałek, po południu uwaga na burze. Alert IMGW
Gdzie jest burza? Błyskawice, wiatr i opady deszczu, IMGW ostrzega. Foto: Dariusz Banaszuk/ Shutterstock

To będzie pochmurny, choć ciepły, poniedziałek. Synoptycy przewidują, że po południu w wielu miejscach kraju może zagrzmieć. Wydano ostrzeżenia I i II stopnia.

Jak informuje IMGW, Europa Północna i częściowo wschodnia jest w zasięgu oddziaływania wyżów z centrami nad Morzem Norweskim i Rosją; południe i centrum kontynentu znajduje się pod wpływem niżu znad Francji. Polska pozostaje pod wpływem rozległego i stopniowo wypełniającego się niżu, z ośrodkiem nad południową Francją. Z południowego zachodu napływa ciepłe powietrze polarne morskie.

Pochmurny i burzliwy poniedziałek. Będzie też ciepło

W poniedziałek w kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże. Po południu przelotne opady deszczu, miejscami burze. Prognozowana suma opadów w czasie burz do 25 mm, lokalnie na północnym zachodzie oraz krańcach południowo-wschodnich do 35 mm.

Temperatura maksymalna od 21 st. C. do 26 st. C.; chłodniej nad morzem oraz w rejonach podgórskich od 18 st. C. do 22 st. C.

Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy, na północy miejscami wschodni. W czasie burz w porywach do 70 km/h. W Sudetach porywy do 70 km/h.

Uwaga na burze w poniedziałek. IMGW wydał ostrzeżenia

W związku z prognozowanymi burzami IMGW wydał ostrzeżenia I i II stopnia obowiązujące w większości Polski. Żółte, najniższe alerty, obowiązują w północnej Polsce aż do linii między Gorzowem Wielkopolskim a Siedlcami oraz w pasie od Siedlec na południe do Lublina i Chełma, a dalej na południowy wschód do Małopolski i Bielska-Białej. 

Ostrzeżenia pomarańczowe, średniego stopnia, obowiązują po południu we wschodniej Lubelszczyźnie, wschodniej Małopolsce i na Podkarpaciu. 

Popada także w nocy. Chłodno w terenach podgórskich

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo miejscami duże. Na północy oraz w centrum zanikające przelotne opady deszczu oraz burze. Prognozowana suma opadów w czasie burz na północy do 15 mm.

Nad ranem w dolinach karpackich mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 9 st. C. do 14 st. C.; w obszarach podgórskich od 7 st. C. do 11 st. C. Wiatr słaby, początkowo umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy do 60 km/h. W Sudetach wiatr porywisty.

[SŁUCHAJ TAKŻE] "Zmiana klimatu" - podcast Polskiego Radia 

Czytaj także: 

PAP/ mbl/wmkor

Polecane

Wróć do strony głównej