REKLAMA

Walka z dezinformacją. Trójkąt Weimarski ogłasza plan

2024-05-20, 22:00

Walka z dezinformacją. Trójkąt Weimarski ogłasza plan
Ministrowie ds. europejskich z krajów Trójkąta Weimarskiego przedstawią jutro plan walki z dezinformacją.Foto: PAP/Albert Zawada

Podczas wtorkowej narady w Brukseli, ministrowie ds. europejskich Polski, Francji i Niemiec mają przedstawić plan działań w ramach walki z dezinformacją. Zakłada on m.in. ściślejszą wymianę informacji między krajowymi agencjami, współpracę ze społeczeństwem obywatelskim, czy sankcje.

To tylko niektóre z propozycji zawartych w oświadczeniu, które widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Do wspomnianego oświadczenia dołączyły się już kolejne kraje - Rumunia, Czechy i Słowenia. Niewykluczone, że będzie ich więcej. 

Jak podkreślono, nie istnieje jeden sposób na walkę z manipulacjami, ingerencjami i próbami destabilizacji, które mają podważyć i zdyskredytować demokrację.

"Należy wzmocnić możliwości wykrywania i ujawniania takich przypadków, by wymusić szybką reakcję na zagrożenia i wspierać oraz mobilizować europejskie społeczeństwa" - czytamy w oświadczeniu ministrów.

REKLAMA

Posłuchaj

Polskie Radio - Trójkąt Weimarski z planem walki z zagraniczną dezinformacją (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

Choć, jak podkreślono, plan jest długoterminowy, to stworzono go z myślą o zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zgodnie z jego założeniami, państwa członkowskie powinny regularnie konsultować się na temat podejmowanych działań, aby w szerszej skali stosować najskuteczniejsze metody walki z dezinformacją. Plan zawiera także propozycję rozszerzenia współpracy w tej kwestii o naukowców, media i organizacje pozarządowe. Zdaniem ministrów z Polski, Francji i Niemiec, taka wymiana informacji zwiększyłaby świadomość społeczeństwa obywatelskiego w Europie, a także przyspieszyłaby reakcję na niepożądane zjawiska. Jako przykład podano system reagowania kryzysowego, który, jak twierdzą ministrowie, jest użyteczny, ale ograniczony jedynie do rządów państw członkowskich i instytucji unijnych. 

"Konieczne jest dodatkowe finansowanie, oraz kampania. Opinia publiczna mniej jest podatna na dezinformację jeśli jest świadoma korzyści płynących z Unii" - podkreślili szefowie resortów.

Większa wymiana informacji

Kraje Trójkąta Weimarskiego chcą także większej wymiany informacji pomiędzy krajowymi agencjami w sprawie zidentyfikowanych i podejrzewanych zagrożeń, oraz pilnego ogłaszania ustaleń. Zdaniem ministrów skoordynowane działania wzmocnią efekt. 

Kolejnym punktem planu są sankcje wymierzone w rosyjskie próby manipulacji i dezinformacji. Polska, Francja i Niemcy chcą, aby nowe przepisy o usługach cyfrowych były egzekwowane, a duże platformy, które się do nich nie stosują, pociągane do odpowiedzialności. 

REKLAMA

Plan zakłada również wzmocnienie sąsiedztwa w Unii Europejskiej. Kraje kandydujące i czekające na status tak samo padają ofiarami prób dezinformacji.

"Inwestycja w ich odporność demokratyczną to inwestycja długoterminowa" - skomentowali ministrowie.

Czytaj także:

IAR/Beata Płomecka/egz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej