Polskie miasta w światowym rankingu. Które wypadło najlepiej?

2024-05-24, 22:02

Polskie miasta w światowym rankingu. Które wypadło najlepiej?
Opublikowano ranking najlepszych miast pod względem jakości życia.Foto: shutterstock/TTstudio

Brytyjscy analitycy z Oxford Economics opublikowali ranking najlepszych miejsc do życia na świecie. Wśród tysiąca uwzględnionych miast, znalazło się dziesięć polskich. 

O pozycji w rankingu Oxford Economics Global Cities Index 2024 decydowało wiele aspektów. Wśród nich znalazły się czynniki ekonomiczne, środowiskowe, ogólna jakość życia, czy zarządzanie. Największy wpływ na miejsce w zestawieniu ma jednak ekonomia. Czynniki takie jak zatrudnienie czy PKB były kluczowe. Nie bez znaczenia pozostała średnia długość życia, jakość powietrza, czy liczba uczelni znajdujących się w danym mieście.  

Które miasta są najlepsze?

W globalnym rankingu najwyższą pozycję wśród polskich miast zajęła Warszawa (193. miejsce). Nieco dalej uplasował się Poznań (210.), Wrocław (236.), Gdańsk (243.), Kraków (267.), Szczecin (341.), Lublin (346.), Białystok (368.), Katowice (375.) i Bydgoszcz (377.). 

Według zestawienia brytyjskich analityków, najlepszym miejscem do życia na świecie jest Nowy Jork. Amerykańskie miasta stanowią zresztą zdecydowaną większość czołówki, choć w pierwszej dziesiątce zagościła również Azja, Europa i Australia. 

  1. Nowy Jork (USA)
  2. Londyn (Wielka Brytania)
  3. San Jose (USA)
  4. Tokio (Japonia)
  5. Paryż (Francja)
  6. Seattle (USA)
  7. Los Angeles (USA)
  8. San Francisco (USA)
  9. Melbourne (Australia)
  10. Zurych (Szwajcaria)

W rankingu bierze udział 1000 największych miast na świecie, które są odpowiedzialne za 60 proc. globalnego PKB. Jak informują twórcy raportu, ogólne wyniki obliczane są na podstawie 27 wskaźników w pięciu kategoriach. Podstawą tych rankingów są prognozy gospodarcze, uzupełnione upublicznionymi zbiorami danych.

Czytaj także:

egz

Polecane

Wróć do strony głównej