KRRiT blokuje pieniądze z abonamentu. W rozgłośniach specjalne komunikaty

2024-05-27, 19:32

KRRiT blokuje pieniądze z abonamentu. W rozgłośniach specjalne komunikaty
Kampania społeczna 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Foto: EastNews/Adam Burakowski

Rozpoczęła się kampania społeczna 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. W specjalnych komunikatach we wszystkich województwach mieszkańcy mogą usłyszeć, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji kierowana przez przewodniczącego Macieja Świrskiego od początku roku nie przekazuje rozgłośniom regionalnym należnego im abonamentu.

- To oznacza ogromne problemy dla nadawców publicznych, dla których środki z abonamentu stanowią główne źródło finansowania. Bez środków z abonamentu media publiczne skazane są na unicestwienie - podkreśla Paweł Gągorowski, likwidator Polskiego Radia Kielce.

00:25 13006233_1.mp3 Kampania społeczna 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia IAR
Ruszyła wspólna kampania społeczna 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia

Podobnego zdania jest Krzysztof Sławiński, członek Rady Programowej Radia Kielce. Jak wskazał, na ostatnim posiedzeniu (24 maja) rada zdecydowała o przyjęciu uchwały z prośbą do KRRiT o jak najszybsze wypłacenie środków z abonamentu Polskiemu Radiu Kielce S.A. w likwidacji.

Posłuchaj

Kampania społeczna 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia IAR 0:26
+
Dodaj do playlisty

Dziennikarze kieleckiej rozgłośni codziennie tworzą ok. 50 informacji z całego regionu świętokrzyskiego. Słuchacze mają także dostęp do najważniejszych wiadomości kulturalnych, sportowych i politycznych z kraju i ze świata. O tym jak ważne są media publiczne mówią nasi rozmówcy.

Z kolei rektor Politechniki Świętokrzyskiej Zbigniew Koruba uważa, że istnienie Polskiego Radia Kielce w regionie, jest trudne do przecenienia.

00:25 13006233_2 (1).mp3 Kampania społeczna 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia IAR
Jest wniosek o Trybunał Stanu dla Świrskiego

Od początku roku KRRiT zalega Polskiemu Radiu Kielce z wypłatą niemal 5 mln zł. Radio Kielce S.A., podobnie jak 16 pozostałych rozgłośni radiowych zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego jako spółka w likwidacji, do KRS-u wpisani są także, powołani przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, likwidatorzy.

Nieprawne działania przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego spowodowały, że przygotowany został wniosek o postawienie go przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów z Koalicji 15 Października. Wniosek trafi teraz do sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.

IAR/Paulina Michta/sb

Polecane

Wróć do strony głównej