KRRiT blokuje pieniądze z abonamentu. W rozgłośniach specjalne komunikaty
Rozpoczęła się kampania społeczna 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. W specjalnych komunikatach we wszystkich województwach mieszkańcy mogą usłyszeć, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji kierowana przez przewodniczącego Macieja Świrskiego od początku roku nie przekazuje rozgłośniom regionalnym należnego im abonamentu.
2024-05-27, 19:32
- To oznacza ogromne problemy dla nadawców publicznych, dla których środki z abonamentu stanowią główne źródło finansowania. Bez środków z abonamentu media publiczne skazane są na unicestwienie - podkreśla Paweł Gągorowski, likwidator Polskiego Radia Kielce.
Podobnego zdania jest Krzysztof Sławiński, członek Rady Programowej Radia Kielce. Jak wskazał, na ostatnim posiedzeniu (24 maja) rada zdecydowała o przyjęciu uchwały z prośbą do KRRiT o jak najszybsze wypłacenie środków z abonamentu Polskiemu Radiu Kielce S.A. w likwidacji.
Posłuchaj
Dziennikarze kieleckiej rozgłośni codziennie tworzą ok. 50 informacji z całego regionu świętokrzyskiego. Słuchacze mają także dostęp do najważniejszych wiadomości kulturalnych, sportowych i politycznych z kraju i ze świata. O tym jak ważne są media publiczne mówią nasi rozmówcy.
Z kolei rektor Politechniki Świętokrzyskiej Zbigniew Koruba uważa, że istnienie Polskiego Radia Kielce w regionie, jest trudne do przecenienia.
REKLAMA
Od początku roku KRRiT zalega Polskiemu Radiu Kielce z wypłatą niemal 5 mln zł. Radio Kielce S.A., podobnie jak 16 pozostałych rozgłośni radiowych zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego jako spółka w likwidacji, do KRS-u wpisani są także, powołani przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego, likwidatorzy.
Nieprawne działania przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego spowodowały, że przygotowany został wniosek o postawienie go przed Trybunałem Stanu. Podpisało się pod nim 185 posłów z Koalicji 15 Października. Wniosek trafi teraz do sejmowej komisji odpowiedzialności konstytucyjnej.
IAR/Paulina Michta/sb
REKLAMA