Wniosek o Trybunał Stanu dla Macieja Świrskiego. "Krzywdzi pracowników mediów"
- Nie może być tak, że konstytucyjny organ, bo ma takie widzi mi się, nie przekazuje pieniędzy z abonamentu mediom publicznym. Nie realizuje też obowiązku statystyki publicznej, choć ma na to środki. Co dzieje się z tymi pieniędzmi? - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PO Maciej Wróbel. Gościem był też Grzegorz Płaczek z Konfederacji.
2024-05-24, 10:51
Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego. Blokuje on pieniądze dla mediów publicznych. Dla Polskiego Radia zalega z wypłatą ponad 72 mln zł.
Zdaniem Macieja Wróbla chodzi o to, żeby uporządkować sytuację. - Nie może być tak, że konstytucyjny organ, bo ma takie widzi mi się, nie przekazuje pieniędzy z abonamentu mediom publicznym. Nie realizuje też obowiązku statystyki publicznej, choć ma na to pieniądze. Co dzieje się tymi pieniędzmi? Jaką rolę odgrywa przy tym Maciej Świrski, który nadzoruje Krajowy Instytut Mediów i jest też szefem KRRiT - mówił Maciej Wróbel.
Przypomniał, że Maciej Świrski uważa, iż sytuacja mediów publicznych nie jest uregulowana i dlatego nie chce przekazywać pieniędzy z abonamentu. - Po prostu szuka byle powodu, by uprzykrzyć działalność mediom publicznym. Tak naprawdę krzywdzi pracowników tych mediów - tłumaczył Wróbel.
Konfederacja nie zdecydowała jeszcze, czy poprze wniosek o Trybunał Stanu dla Macieja Świrskiego. - Staramy się zrozumieć argumentację, że to, iż Maciej Świrski nie przekazuje pieniędzy, wynika jego zdaniem z troski o to, że nie bardzo potrafi się odnaleźć w obecnej sytuacji prawnej. Będziemy się nad tym pochylać - tłumaczył Grzegorz Płaczek.
REKLAMA
Posłuchaj
Wniosek o Trybunał Stanu dla przewodniczącego KRRiT, wraz z materiałem dowodowym, liczy 285 stron. Zostanie poddany analizie a następnie trafi do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej. O postawieniu przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przed Trybunałem Stanu zdecyduje Sejm bezwzględną większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów.
Najważniejszy zarzut to blokowanie środków z abonamentu dla mediów publicznych, w tym Polskiego Radia. Inne zarzuty to blokowanie odnawiania koncesji dla nadawców prywatnych oraz nakładanie na nich nieuzasadnionych kar pieniężnych. Dwa zarzuty dotyczą też niewykonania badań statystycznych.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Dwie strony
Prowadząca: Roch Kowalski
Goście: Maciej Wróbel (PO), Grzegorz Płaczek (Konfederacja)
REKLAMA
Data emisji: 24.05.2024
Godzina emisji: 8.36
PR24
REKLAMA