Szczyt UE w sprawie Gruzji. "Przyjęcie tej ustawy to krok wstecz"
Sytuacja w Gruzji tematem unijnego szczytu w przyszłym miesiącu w Brukseli. Powodem jest odrzucenie przez parlament prezydenckiego weta w sprawie ustawy o "zagranicznych agentach", ograniczającej działalność mediów i organizacji pozarządowych.
2024-05-28, 22:06
Odrzucenie weta oznacza, że ustawa - wzorowana na rosyjskim prawie opresyjnym - wejdzie w życie za kilka dni. Szef Rady Europejskiej Charles Michel skrytykował gruzińskie władze za te przepisy.
Na portalu X napisał, że ustawa oddala Gruzję od Unii. "Gruzini wyraźnie wybrali przyszłość w Unii i zrobimy wszystko, by wesprzeć ich ambicje. Dlatego dopiszę Gruzję do porządku obrad kolejnego szczytu" - podkreślił przewodniczący Rady.
Przypomniał, że Gruzja otrzymała w grudniu status kandydata do Unii pod warunkiem przeprowadzenia demokratycznych reform. "Przyjęcie tej ustawy to krok wstecz" - dodał Charles Michel.
Wezwanie do referendum
Prezydent Gruzji wzywa do referendum po odrzuceniu weta w sprawie ustawy o "zagranicznych agentach". Salome Zurabiszwili zaapelowała o zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie takiego referendum po tym, jak prorządowa większość parlamentarna odrzuciła jej weto.
REKLAMA
Prezydentka Gruzji - zwracając się do uczestników protestu w Tbilisi - skrytykował posłów, którzy głosowali za ustawą o "zagranicznych agentach". Stwierdziła, że "nie będą oni w stanie zmienić przyszłości kraju". Wyraziła nadzieję, że październikowe wybory parlamentarne będą odpowiedzią na dzisiejsze wydarzenie. Wezwała Gruzinów do decyzji, czy chcą europejskiej przyszłości czy rosyjskiego niewolnictwa.
Zgodnie z konstytucją Gruzji prezydent może na wniosek parlamentu, rządu lub co najmniej dwustu tysięcy wyborców zarządzić referendum dotyczące kwestii określonych w ustawie zasadniczej lub ustaw w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku o jego przeprowadzenie.
Rosyjska ustawa
14 maja gruziński parlament w trzecim czytaniu przyjął ustawę o "zagranicznych agentach". Dokumet zawetowała Salome Zurabiszwili. Od półtora miesiąca w Tbilisi trwają protesty. Kraje Zachodu wzywają władze Gruzji do odrzucenia nowych przepisów. Dziś prorządowa większość gruzińskiego parlamentu odrzuciła weto prezydentki.
Posłuchaj
Unia Europejska ostrzegła, że rozważa różne opcje reakcji na te działania Gruzji. Sytuacja w tym kraju będzie tematem unijnego szczytu w przyszłym miesiącu w Brukseli.
REKLAMA
- Hamas wystrzelił rakiety. "Wielki atak" na izraelskie miasto
- UE wyszkoliła ukraińskich żołnierzy. Ich liczba robi wrażenie
- Fala upałów w Meksyku. Gorąca aura zbiera żniwo
IAR/Beata Płomecka/pkur
REKLAMA