Rozpad bałkańskiego państwa? Szykują "pokojowe rozwiązanie"
Rząd Republiki Serbskiej, większościowo serbskiej części autonomicznej Bośni i Hercegowiny, zdecydował o utworzeniu grupy roboczej, która ma opracować porozumienie w sprawie pokojowego odłączenia się regionu od reszty państwa - podała telewizja RTRS.
2024-05-31, 07:06
Zadaniem grupy jest przygotowanie propozycji porozumienia w sprawie pokojowego oddzielenia się Republiki Serbskiej (RS), którą rząd regionu zaproponuje Zgromadzeniu Narodowemu RS - parlamentowi lokalnemu tej części Bośni i Hercegowiny.
Tydzień temu - w dniu, w którym Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję w sprawie ludobójstwa w Srebrenicy - rząd RS ogłosił plan "pokojowego rozwiązania" BiH.
Przegłosowaniem rezolucji "podpisany zostanie koniec istnienia Bośni i Hercegowiny" - ostrzegł wówczas prezydent RS Milorad Dodik.
Rozpad BiH? "Determinacja we wdrażaniu działań mających doprowadzić do niepodległości"
Polityk oświadczył także w czwartek, że "z powodu wszystkich kłamstw na temat Srebrenicy mieszkańcy tej gminy chcą zmienić jej nazwę i przyglądamy się już temu, jak to zrobić".
REKLAMA
Dodik ogłaszał wcześniej, że "władze Republiki Serbskiej wykazują się już determinacją we wdrażaniu działań mających doprowadzić do niepodległości" zamieszkiwanej w większości przez Serbów części BiH. Polityk zaprzeczył przy tym - łamiąc bośniackie prawo - że w okolicach Srebrenicy doszło do ludobójstwa.
W lipcu 1995 roku w okolicach Srebrenicy, będącej do momentu przejęcia przez Serbów tzw. strefą bezpieczeństwa pod nadzorem ONZ, zamordowano ponad 8 tys. mężczyzn i chłopców, zamieszkujących kraj bośniackich muzułmanów. Nadal poszukuje się szczątków ok. tysiąca ofiar.
W skład Republiki Serbskiej weszły m.in. tereny, na których dokonano ludobójstwa i czystek etnicznych, w tym miasto Srebrenica.
Zobacz również:
- Konflikt w Bośni i Hercegowinie. Przywódca Republiki Serbskiej dąży do secesji
- Realne zagrożenie wojną na Bałkanach. W tle współpraca z Iranem i Chinami
ms/PAP
REKLAMA
REKLAMA