IMGW i RCB biją na alarm. Grzmi w kilku regionach [RADAR BURZ]

Przed nami niebezpieczne godziny. Burze znów w natarciu. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia na przeważającym obszarze kraju. Alerty rozesłało też RCB.

2024-06-03, 16:28

IMGW i RCB biją na alarm. Grzmi w kilku regionach [RADAR BURZ]
Zagrzmi na przeważającym obszarze Polski. IMGW ostrzega. Foto: Shutterstock/Mindaugas Gaspa

Spokojniej będzie tylko na zachodzie Polski. - Dla całego województwa małopolskiego, części województwa śląskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego zostały wydane ostrzeżenia przed burzami ze stopniem drugim. W tych regionach w czasie burzy może spaść od 30 do 45 litrów wody na m2, a porywy wiatru mogą zbliżać się do 80 km/h - podkreśliła Anna Woźniak z IMGW.

Synoptyk dodała, że nieco słabsze burze wystąpią na wschodzie, w centrum i na północy kraju, jednak miejscami pogoda może zmieniać się dynamicznie. - Nie wykluczamy, że w pasie mniej więcej od Żuław przez Kujawy po Ziemię Łódzką ostrzeżenia mogą zostać podniesione na stopień drugi w czasie rozwoju zjawisk burzowych - zaznaczyła Woźniak.

Mapa alertów IMGW Mapa alertów IMGW

Burze w wielu regionach zanikną około północy. Jednak na Podkarpaciu, w Małopolsce, na południu Śląska i częściowo na Lubelszczyźnie w godzinach nocnych mogą pojawiać się silne opady deszczu z burzami.

Burze nad Polską. Alert RCB

Ostrzeżenia o burzach, intensywnych opadach deszczu, silnym wietrze i możliwych podtopieniach rozesłało też RCB. Obowiązują w woj. śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim.

REKLAMA

"W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie" - ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Gdzie jest burza? Radar pogodowy:

Burzowy wtorek. Możliwe opady gradu

We wtorek przewidywane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Z wyjątkiem zachodniej części Polski, gdzie zaświeci słońce i tylko punktowo mogą się pojawić słabe przelotne opady deszczu, a także południowego-wschodu, gdzie zachmurzenie będzie duże i całkowite.

Wystąpią tam burze, a także opady konwekcyjne o natężeniu umiarkowanym i silnym, a nawet ulewnym. Powstają one, gdy wilgotna masa powietrza ogrzewa się od podłoża i gwałtownie unosi, a zawarta w nim para wodna ulega kondensacji, tworząc kłębiaste chmury deszczowe. Opady te charakteryzują się dużą intensywnością, niewielkim zasięgiem i krótkim czasem trwania. W tym przypadku będziemy mieć jednak do czynienia z opadami wielkoobszarowymi, które wyniosą od 35 do 50 mm na m2.

REKLAMA

We wtorek najbardziej zagrożone będą województwa: małopolskie, podkarpackie, lubelskie i świętokrzyskim. Burzom będą towarzyszyły porywy wiatru dochodzące do 55-65 km/h. Możliwe są opady gradu.

- Burze powinny stopniowo słabnąć w późnych godzinach popołudniowych - przekazała Anna Woźniak. Temperatura maksymalna we wtorek wyniesie od 20 st. C do 23 st. C. Na południu, w rejonie występowania najsilniejszych opadów, jak i na wybrzeżu, termometry lokalnie wskażą od 15 st. C do 19 st. C.

Lokalne mgły

W nocy z wtorku na środę na wschodzie będą jeszcze występowały opady deszczu z burzami. Zjawiska te będą jednak słabsze, stopniowo będą zanikać.

- Suma opadów wyniesie do 15 mm, a porywy wiatru do 60 km/h. Ponadto zaczną się większe przejaśnienia - wskazała synoptyk.

REKLAMA

W drugiej połowie nocy w południowej i centralnej Polsce pojawią się mgły ograniczające widzialność do 200 m. - Temperatura minimalna wyniesie od 9 st. C na północy oraz w rejonach podgórskich do 14 st. C na krańcach południowo-wschodnich - powiedziała Anna Woźniak.

Burze i ulewy. Setki interwencji strażaków

Ponad 750 razy interweniowali minionej doby strażacy w związku z burzami. Najwięcej pracy mieli na północy i zachodzie kraju w Wielkopolsce było 200 akcji, głównie w rejonie Poznania. Strażacy interweniowali po lokalnych podtopieniach ulic i budynków, usuwali przewrócone drzewa i gałęzie.

Posłuchaj

Pogoda na poniedziałek. Relacja Marty Szulborskiej (IAR) 0:47
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

łl/PR24, IAR, PAP 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej