Słoweńska opozycja blokuje uznanie Palestyny. Chce referendum

Słowenia miała dziś dołączyć do grona europejskich krajów uznających państwowość Palestyny. Opozycyjna centroprawicowa Słoweńska Partia Demokratyczna zablokowała uchwalenie tej decyzji i złożyła wniosek o zarządzenie referendum konsultacyjnego.

2024-06-04, 12:46

Słoweńska opozycja blokuje uznanie Palestyny. Chce referendum
Słowenia miała uznać państwowość Palestyny, ale opozycja zawiesiła decyzję na co najmniej miesiąc.Foto: PAP/Piotr Nowak

Słoweńskiemu rządowi zależało na uznaniu Palestyny za państwo, jednak opozycja taki ruch uznała za polityczną zagrywkę przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. 

Parlamentarna komisja ds. zagranicznych zaakceptowała w poniedziałek propozycję rządu. Stało się to po sześciogodzinnej debacie. Wszystko wskazywało na to, że dzisiejsze głosowanie na nadzwyczajnym posiedzeniu zgromadzenia będzie formalnością. Opozycja przedstawiła jednak wniosek o referendum konsultacyjne.

Nie ma on szans na akceptację w zdominowanym przez lewicę parlamencie, jednak celem Słoweńskiej Partii Demokratycznej było odłożenie w czasie tej decyzji. W słoweńskiej praktyce prawnej wniosek o referendum konsultacyjne zawiesza jakiekolwiek decyzje w danej sprawie na okres około miesiąca. 

Zgodnie z pierwotnym planem, słoweńscy posłowie wypowiedzą się w kwestii Palestyny dopiero na początku wakacji. 

REKLAMA

Inne kraje już to zrobiły 

Tydzień temu państwowość Palestyny uznała Hiszpania, Irlandia i Norwegia. Dołączyły one tym samym do grona ponad 140 krajów, które zdecydowały się na taki krok. W ślad za trzema wymienionymi państwami, ma zamiar pójść Słowenia. Uchwała ma jednak wymiar symboliczny, ponieważ Palestyny nie uznają kraje decyzyjne w procesie przyjmowania nowego państwa do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Choć większość krajów należących do ONZ uznaje Palestynę, to na drodze stoi Rada Bezpieczeństwa, do której należą Stany Zjednoczone, Francja, Chiny, Rosja i Wielka Brytania. Polska, podobnie jak większość krajów, uznała Palestynę w 1988 roku po ogłoszeniu deklaracji niepodległości przez Palestyńską Radę Narodową.

Czytaj także:

IAR/Piętka/egz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej