Wybory 4 czerwca '89. Jacek Fedorowicz: to był najwspanialszy miesiąc w moim życiu
- Całe moje świadome życie od początku aż do 1989 r. było naznaczone świadomością braku niepodległości, świadomością życia w systemie gospodarczym, który uważałem za paranoiczny. Cały czas mi to doskwierało, starałem się robić wszystko, by temu stanowi rzeczy zaradzić i nagle 4 czerwca odniosłem zwycięstwo - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Fedorowicz, satyryk.
2024-06-05, 12:15
Wybory z 4 czerwca 1989 r. to rezultat porozumienia zawartego pomiędzy władzą komunistyczną a przedstawicielami części opozycji i Kościoła przy Okrągłym Stole. 35 lat temu opozycja demokratyczna w pierwszej turze wyborów uzyskała 160 ze 161 miejsc przeznaczonych w Sejmie dla kandydatów bezpartyjnych. W wyborach do Senatu kandydaci wspierani przez opozycję uzyskali 99 na 100 możliwych mandatów.
Jacek Fedorowicz wspominał życie i swoją aktywność w realiach PRL. Jak zaznaczył, humor i satyra były wówczas rodzajem ucieczki, zastępowania publicystyki. - Skoro nie można było mówić wprost ani do końca, człowiek uciekał w aluzje, porównania, metafory czy groteskowe pomysły. Natomiast już przed samymi wyborami 4 czerwca to wszystko było już niepotrzebnym balastem. Mój wkład w kampanię wyborczą bardzo wielu słuchaczy zaskakiwał, a może nawet degustował, tym, że ja nie dowcipkuję, tylko mówię serio. Inna sprawa, że myślę, że miałem rację i to trafiało - zaznaczył.
Fedorowicz instruuje, czyli jak skreślić kandydata
Satyryk wspominał też starcia z PRL-owskim systemem propagandy. - Najlepsza rzecz wyszła mi w telewizji, dostałem 15 minut na antenie telewizyjnej do własnej dyspozycji. To był majątek, nieprawdopodobne wyróżnienie. Bardzo dbałem, co z tym kwadransem zrobić, i wpadłem na pomysł, że ponieważ te wybory są niesłychanie skomplikowane technicznie, jest niezliczona ilość kartek, karteczek, koniecznych czynności, to ja zrobię dokładny instruktaż, jak zagłosować, żeby głos był ważny. To był tylko pozór, oczywiście dałem dokładny instruktaż, w jaki sposób zagłosować na kandydatów Komitetu Obywatelskiego. Zanim to poszło na antenie, najpierw zostało potajemnie przycięte, a potem dostało odpór w postaci dwóch komentarzy, które były nadane bezpośrednio po moim programie - mówił Fedorowicz, który czas wyborów 1989 r. określił jako "najwspanialszy miesiąc w życiu".
Posłuchaj
Wynik wyborów zmienił układ sił politycznych. 24 sierpnia 1989 roku Tadeusz Mazowiecki został pierwszym niekomunistycznym szefem rządu w Europie Środkowo-Wschodniej od zakończenia II wojny światowej. Za przykładem Polski poszły inne kraje bloku komunistycznego. Był to początek tzw. jesieni ludów w Europie, której symbolem stał się upadek muru berlińskiego 9 listopada 1989 roku.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzący: Paweł Wojewódka
Gość: Jacek Fedorowicz
REKLAMA
Data emisji: 4.06.2024
Godzina emisji: 22.05
PR24/ka/kormp
Wybory 4 czerwca 1989 - kliknij w obrazek i zobacz serwis specjalny
REKLAMA
REKLAMA