Aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zachęcają: głosuj na młodych!
Tylko 37 z 705 europosłów ma dziś mniej niż 35 lat. Aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego chcieliby to zmienić, więc zachęcają do głosowania na młodych kandydatów, którzy będą reprezentować ich interesy.
2024-06-07, 19:00
Przedstawiciele Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zaapelowali pod Pałacem Kultury, by w wyborach do europarlamentu głosować na młodych kandydatów i przedstawili najważniejsze ich zdaniem problemy, którymi powinna się zająć Unia: dostępne mieszkania, tani transport kolejowy, odbudowę europejskiej przyrody i stworzenie unijnych struktur, które reprezentowałyby interesy młodych, np. odpowiedniej komisji w Parlamencie Europejskim.
Dla Agnieszki Żuk z Wrocławia, członkini Młodzieżowego Strajku Klimatycznego od trzech lat, najważniejszym z tych postulatów jest kolej. - Strasznie mnie boli, że nie mogę podróżować pociągami. Chciałam pojechać z moją rodziną pozwiedzać do Niderlandów, ale to się nie udało, bo nie da się tam dotrzeć pociągiem. Nie chcę samolotem bo to jest bardzo emisyjne - mówi Polskiemu Radiu.
Zielony Ład w niebezpieczeństwie
Agnieszka widzi nadzieję w Europejskim Zielonym Ładzie i obawia się, że w Europie do władzy dojdą siły, które odejdą od klimatycznej polityki. Pytana, dlaczego jej zdaniem tak wielu Polaków protestuje przeciwko temu pakietowi, (walka z nim zainspirowała m.in. ostatni wielki protest rolników w Warszawie), mówi że jego założenia nie zostały wystarczająco wytłumaczone tym, których mają dotknąć duże zmiany.
REKLAMA
- Zmiany w Zielonym Ładzie. Minister mówi o dobrej wiadomościzielo
- Wybory do PE. Rolnicy z całej Europy na ulicach Brukseli
Młodzieżowy Strajk Klimatyczny to część międzynarodowego ruchu, który od 2018 roku zachęca uczniów do zabierania głosu w sprawie kryzysu klimatycznego. Zapoczątkowała go wówczas 15-letnia Szwedka Greta Thunberg.
W kończącej się kadencji Parlamentu Europejskiego zaledwie 37 z 705 posłów ma mniej niż 35 lat. Frekwencja wśród młodych wyborców jest zazwyczaj niższa niż średnia. W wyborach samorządowych swój głos oddało 39 proc. wyborców w wieku od 18 do 29 lat - przy 52 proc. frekwencji ogółem.
Maciek Piasecki
REKLAMA
REKLAMA