Światowy Dzień Oceanów. "Dbanie o nie to przede wszystkim ograniczenie użycia plastiku"

- Odpady morskie zdecydowanie zagrażają faunie i florze oceanicznej, powodując bardzo poważne uszkodzenia ekosystemów morskich - podkreślała w rozmowie z Polskim Radiem 24 Agnieszka Hobot, redaktorka naczelna "Wodnych Spraw".

2024-06-08, 22:30

Światowy Dzień Oceanów. "Dbanie o nie to przede wszystkim ograniczenie użycia plastiku"
ONZ podaje w swoich raportach, że do oceanów trafia rocznie nawet 8 mln ton plastiku. Foto: Shutterstock/Parilov

Ocieplanie się wód oceanicznych jest jednym z przejawów zmieniającego się klimatu, ale również działalności człowieka. Ma to swoje konsekwencje nie tylko dla fauny i flory wodnej, ale także dla roślin i zwierząt lądowych.

- Z powodu przełowienia, degradacji ekosystemów oceany nam po prostu umierają - powiedziała Hobot. Zwracając uwagę na negatywną ingerencję człowieka, wymieniła także wyrzucany do wód plastik. - Odpady morskie zdecydowanie zagrażają faunie i florze oceanicznej, powodując bardzo poważne uszkodzenia ekosystemów morskich - zaznaczyła.

Nawet 8 mln ton plastiku rocznie

Przypomniała, że ONZ szacuje w swoich raportach, iż rocznie do oceanów trafia nawet 8 mln ton plastiku. Redaktorka naczelna czasopisma "Wodne Sprawy" podkreśliła, że dbanie o wielkie zbiorniki wodne powinno opierać się głównie na ograniczeniu użycia plastiku.

REKLAMA

W rozmowie również odpowiedzi na pytania, jak wraz ze zmianami klimatu zmienia się kolor wód oceanicznych i jaki jest stan polskich wód i Bałtyku.

Czytaj także:


Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj

Agnieszka Hobot o stanie oceanów (Temat dnia) 20:37
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Piotr Wąż
Goście: Agnieszka Hobot ("Wodne Sprawy")
Data emisji: 8.06.2024
Godzina emisji: 18.06

REKLAMA

PR24/st/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej