Wybory do Parlamentu Europejskiego. Dziś głosują Polacy

O godzinie 7.00 otwarte zostały lokale wyborcze i rozpoczęło się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybierają 53 europosłów spośród 1019 kandydatów.

2024-06-09, 06:30

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Dziś głosują Polacy
Lokal wyborczy w Szczecinie. Foto: PAP/Marcin Bielecki

W sumie w Parlamencie Europejskim zasiądzie 720 europosłów, wybieranych w 27 państwach Unii Europejskiej. Polacy będą wybierać swoich przedstawicieli PE po raz piąty.

Jak zagłosować w wyborach do PE?

Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak wyjaśniła, że do lokalu wyborczego należy zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Po potwierdzeniu tożsamości, wyborca otrzyma jednostronnie zadrukowaną kartę do głosowania.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę.

Magdalena Pietrzak zaznaczyła, że karta do głosowania musi zawierać kluczowe elementy. Na dole karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania, wydrukowany odcisk pieczęci okręgowej komisji wyborczej oraz pieczęć obwodowej komisji wyborczej - karta bez pieczęci jest kartą nieważną. Prawy górny róg karty będzie ścięty - ma to ułatwić wyborcom głosowanie za pomocą nakładek w alfabecie Braille'a.

REKLAMA

Po oddaniu głosu należy kartę złożyć w celu zachowania tajności głosowania i wrzucić ją do urny.

Obowiązuje cisza wyborcza

Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak przypomniał, że przez cały czas głosowania obowiązuje cisza wyborcza, co wiąże się z zakazem jakiegokolwiek promowania kandydatów w wyborach.

W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej, zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. W lokalu wyborczym zabronione jest eksponowanie symboli, znaków i napisów kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie.

Cisza wyborcza kończy się wraz zamknięciem lokali wyborczych o godzinie 21.00.

REKLAMA

Prawo głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego ma 28 milionów 952 tysięcy 443 Polek i Polaków. Wszyscy, którzy chcą oddać swój głos, najbardziej precyzyjne wskazówki co do tego jak to zrobić znajdą na stronie wybory.gov.pl.

Posłuchaj

O godzinie 7.00 otwarte zostaną lokale wyborcze, wtedy rozpocznie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybierają 53 europosłów spośród 1019 kandydatów. W sumie w Parlamencie Europejskim zasiądzie 720 europosłów, wybieranych w 27 państwach Unii Europejskiej. Relacja Witolda Banacha (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

Warto iść do wyborów

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak zachęcił wszystkich uprawnionych, do wzięcia udziału w wyborach.

- Pięć lat temu nastąpił największy wzrost frekwencji w Polsce: w 2014 roku frekwencja wynosiła 24, a w roku 2019 - 46 procent. Jest to rzecz istotna, bo przekłada się to na większą legitymizację Parlamentu Europejskiego. Zachęcam wszystkich wyborców do udziału w głosowaniu i zapraszam do blisko 32 tysięcy obwodów głosowania - mówił szef PKW.

A sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Magdalena Pietrzak podkreśla znaczenie udziału w wyborach. - To bardzo ważne, żeby uczestniczyć w każdych wyborach i podejmować decyzje, kto sprawuje w naszym imieniu władzę. W tym przypadku będziemy decydować o przyszłości naszego kraju nie tylko tu na miejscu, ale też w wielkim organizmie, jakim jest Unia Europejska - mówiła.

REKLAMA

Magdalena Pietrzak zaapelowała do wyborców, aby jak najwcześniej udali się do lokali wyborczych, by uniknąć tworzenia się kolejek przed końcem głosowania.

Posłuchaj

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak zachęca wszystkich uprawnionych, do wzięcia udziału w wyborach (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

A sekretarz PKW Magdalena Pietrzak podkreśla znaczenie udziału w wyborach (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty
Czytaj również:

IAR/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej