Europejski nakaz aresztowania. Ruch sądu w sprawie Szmydta

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał europejski nakaz aresztowania za podejrzanym o szpiegostwo Tomaszem Szmydtem.

2024-06-10, 12:55

Europejski nakaz aresztowania. Ruch sądu w sprawie Szmydta
Sędzia Tomasz Szmydt . Foto: PAP/Rafał Guz

O wydanie ENA wobec byłego sędziego wnioskował prokuratora z mazowieckiego pionu do spraw przestępczości zorganizowanej PK.

O skierowaniu do sądu wniosku o wydanie ENA wobec Szmydta prokuratura informowała w końcu maja. - ENA jest wydawany przez sąd. Wniosek o taki nakaz ma na celu umożliwienie ewentualnego zatrzymania podejrzanego, na przykład w przypadku przekraczania granicy UE - mówił prok. Nowak.

W połowie maja prokuratura rozpoczęła poszukiwania byłego sędziego Tomasza Szmydta listem gończym. Rzecznik PK mówił niedawno, że prokuratura będzie starać się współpracować w sprawie Szmyda m.in. z Interpolem.

Sprawa Tomasza Szmydta. O co chodzi?

Sprawa Tomasza Szmydta stała się publiczna, gdy 6 maja - będąc wówczas sędzią Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - pojawił się on na propagandowej konferencji prasowej w Mińsku na Białorusi. Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA poinformowała, że poprosił on władze Białorusi o "opiekę i ochronę". Sędzia powiadomił natomiast, że zrzeka się dotychczasowego stanowiska w WSA "ze skutkiem natychmiastowym". Następnie Szmydt zaczął się pojawiać w białoruskich i rosyjskich mediach i powtarzać tezy tamtejszej propagandy.

REKLAMA

W związku z postępowaniem prokuratury Sąd Dyscyplinarny przy NSA 9 maja uchylił Szmydtowi immunitet sędziego, zezwolił na jego zatrzymanie i zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania oraz zawiesił go w czynnościach. Wkrótce potem poinformowano, że prezes NSA przyjął złożone publicznie oświadczenie Szmydta o zrzeczeniu się ze skutkiem natychmiastowym urzędu sędziego.

Czytaj także:

IAR/PAP/jp/pb/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej