Atak Huti na statek z polską załogą. Jest dementi polskiego MSZ

2024-06-14, 13:22

Atak Huti na statek z polską załogą. Jest dementi polskiego MSZ
Atak Huti w Zatoce Adeńskiej. Mamy komentarz MSZ. Foto: shutterstock.com

Ranny we wczorajszym ataku Huti na ukraiński statek handlowy nie był Polakiem - dementuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Rzecznik MSZ Paweł Wroński przekazał Polskiemu Radiu, że ewakuowany z miejsca zdarzenia mężczyzna był najprawdopodobniej Nepalczykiem.

Jemeńscy bojownicy ostrzelali w czwartek wieczorem ukraiński kontenerowiec obsługiwany przez polską załogę. Strona amerykańska poinformowała, że na skutek ataku ranny jest jeden z marynarzy.

Atak Huti na statek z polską załogą. MSZ komentuje

"Placówka RP jest w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami i na bieżąco monitoruje sytuację" - napisało Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na pytania Polskiego Radia.

Atak Huti w Zatoce Adeńskiej. Ranny Polak?

Według Centralnego Dowództwa wojsk USA CENTCOM kontenerowiec M/V Verbena został ostrzelany w czwartek wieczorem przez Huti, gdy przepływał przez Zatokę Adeńską. Jemeńscy bojownicy wystrzelili w jego kierunku dwie przeciwokrętowe rakiety manewrujące (ASCM). Wcześniej statek cumował w Malezji i płynął do Włoch z drewnianym materiałem konstrukcyjnym.

CENTCOM poinformował, że jeden cywilny marynarz został poważnie ranny. Helikopter z amerykańskiego krążownika rakietowego USS Philippine Sea ewakuował go na pobliski partnerski statek, aby udzielić marynarzowi pomocy medycznej. W wyniku ataku statek Verbena został uszkodzony, na pokładzie wybuchł też pożar.

REKLAMA

Czytaj także:

IAR/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej