Nocne alerty IMGW. Burze i nawałnice także w niedzielę

2024-06-15, 21:30

Nocne alerty IMGW. Burze i nawałnice także w niedzielę
Niebezpieczna pogoda w nocy. Foto: Shutterstock/Triff/WXCHARTS

IMGW wydało nocne alerty przed burzami dla kilku województw. Synoptycy ostrzegają też przed silnymi opadami deszczu. Niebezpieczna pogoda wystąpi także w niedzielę. W kolejnym tygodniu w Polsce pojawią się z kolei upały a wraz z nimi noce tropikalne. 

Od kilku tygodni pogoda w Polsce jest niebezpieczna. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla kilku regionów. Alerty obowiązują od 19:00 w sobotę do 7:00 rano w niedzielę.

Alerty obowiązują w następujących województwach:

  • dolnośląskim (w powiatach: kłodzki i ząbkowicki),
  • opolskim (w powiatach: nyskim, prudnickim i głubczyckim).

Z kolei między 22:00 a 10:00 burze prognozowane są na obszarze wokół Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego, w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Ostrzeżenie obowiązują między Rypinem a Helem oraz od Kościerzyny po Ostródę.

REKLAMA

W tych regionach nie tylko zagrzmi, ale pojawią się również nawałnice. Suma opadów może wynieść od 15 do 30 milimetrów. Prędkość wiatru wyniesie do 60 km/h.

Gdzie jest burza? Radar:

Pogoda w niedzielę. Jest najnowsza prognoza

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski w rozmowie z portalem polskieradio24.pl poinformował, że w niedzielę również pojawią się burze. Towarzyszyć im będą intensywne opady deszczu. Niebezpiecznie będzie szczególnie w południowej części kraju. Wystąpi także silny wiatr, nawet do 80 km/h. Lokalnie spadnie również grad. 

W przyszłym tygodniu nad Polskę napłynie zwrotnikowe powietrze W przyszłym tygodniu nad Polskę napłynie zwrotnikowe powietrze

- Na zachodzie i na wschodzie temperatura wyniesie nawet 26 stopni Celsjusza. To stworzy pas zimna od północy i Pomorza, aż po południe. Właśnie na tym froncie atmosferycznym będą się pojawiały niebezpieczne burze - dodaje synoptyk.

REKLAMA

"Superkomórki burzowe" nad Polską. Jest ryzyko powodzi

- Powstaną superkomórki burzowe, pod którymi tworzą się wyładowania i intensywne opady deszczu, wręcz nawalne. Jeżeli taki deszcz spadnie w mieście, to sytuacja jest niebezpieczna. Podczas takich burz pojawi się również grad - ostrzega rzecznik IMGW.

Posłuchaj

- Uwaga na intensywne burze z ulewnym deszczem i gradem, a w kolejnych dniach tropikalne upały - mówi Grzegorz Walijewski z IMGW, w rozmowie z Przemysławem Goławskim 7:05
+
Dodaj do playlisty

Grzegorz Walijewski podkreśla, że niebezpieczna pogoda pojawi się nie tylko w ten weekend, ale także w zbliżającym się tygodniu. Kolejnych burz można się spodziewać już we wtorek i środę. 

Czytaj także:

Pogoda będzie jeszcze groźniejsza

Rozmówca portalu polskieradio24.pl dodaje, że niebezpieczna pogoda, która wystąpiła ostatnio w Polsce to dopiero "wielki przedsmak letnich burz, które będą nawiedzały Polskę coraz częściej".

REKLAMA

Rzecznik IMGW apeluje też o to, aby nie bagatelizować alertów synoptyków i zwracać uwagę na prognozy pogody. 

Do Polski nadciąga fala upałów

Grzegorz Walijewski potwierdza również, że do Polski nadciąga fala upałów. W najbliższy poniedziałek jeszcze bez temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza. Wtedy na termometrach do 28 stopni Celsjusza. 

Wyższych wartości można się jednak spodziewać już od wtorku. W czwartek temperatura może wzrosnąć do 32 stopni Celsjusza. Rzecznik IMGW zaznacza jednak, że ta prognoza nie jest jednak pewna.  

Co więcej, niewykluczone, że czekają nas także tzw. noce tropikalne - wtedy temperatura nie spadanie poniżej 20 stopni Celsjusza.

REKLAMA


Na przyszły tydzień IMGW przewiduje temperatury powyżej 30 stopni  

- To ogromny stres termiczny dla naszych organizmów i wydatek energetyczny. Możemy być zmęczeni, rozdrażnieni i funkcjonować zdecydowanie gorzej. Nasze organizmy nie są przyzwyczajone do tak wysokich wartości, zarówno w dzień jak i w nocy - podkreśla rzecznik IMGW. 

Przemysław Goławski,polskieradio24.pl/IAR/sb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej