"Rozmiar ma znaczenie". Naukowcy są zaniepokojeni
Wale szare, wieloryby zamieszkujące wody Pacyfiku na przestrzeni ostatnich 20-30 lat stały się o 13 proc. krótsze - wynika z badań naukowców, których wyniki ukazały się na łamach pisma "Global Change Biology".
2024-06-18, 20:10
Kevin Bierlich, jeden z autorów badania, na co dzień adiunkt w Instytucie Ssaków Morskich OSU w Newport, ocenił, że "może to być wczesny sygnał ostrzegawczy, iż liczebność tej populacji zaczyna spadać lub populacja ta nie jest zdrowa".
- Wieloryby są uważane za strażników ekosystemu, więc jeśli populacja wielorybów nie radzi sobie dobrze, może to wiele powiedzieć o samym środowisku - dodał naukowiec.
Drony nad wielorybami
Badanie objęło Pacific Coast Feeding Group (PCFG), podgrupę około 200 wali szarych będących częścią większej populacji wschodniego i północnego Pacyfiku (ENP), liczącej około 14,5 tys. osobników. Podgrupa ta przebywa u wybrzeży Oregonu, żerując w wodach płytszych i cieplejszych niż morza Arktyki, gdzie przeważająca część populacji wala szarego spędza większość roku.
Niedawna analiza przeprowadzona przez OSU wykazała, że wieloryby w tej podgrupie są mniejsze i mają ogólnie gorszą kondycję ciała niż ich odpowiedniki z ENP. Obecne badanie pokazuje, że w ostatnich dziesięcioleciach stają się one coraz mniejsze.
REKLAMA
Laboratorium Geoprzestrzennej Ekologii Megafauny Morskiej (GEMM) Instytutu Ssaków Morskich bada tę podgrupę wali szarych od 2016 r. Do badań wykorzystuje m.in. drony, za sprawą których dokonywane są pomiary wielorybów.
Krótsze o 13 proc.
Naukowcy zrobili zdjęcia 130 osobnikom o znanym lub szacunkowym wieku z lat 2016–2022. Ustalili, że dorosły wal szary urodzony w 2020 r. osiągnie długość ciała dorosłego osobnika o 1,65 m krótszą niż wal szary urodzony przed 2000 r. W przypadku wali szarych PCFG, które w pełnej dojrzałości osiągają długość 11,5 do 12,5 metra, stanowi to utratę ponad 13 proc. całkowitej długości ich ciała.
Gdyby ten sam trend miał wystąpić u ludzi, oznaczałoby to zmniejszenie wzrostu przeciętnej Amerykanki ze 162,5cm do 142 centymetrów w ciągu 20 lat.
Wale szare staną się mniej odporne na obrażenia?
- Rozmiar ma dla zwierząt kluczowe znaczenie - powiedział Enrico Pirotta, główny autor badania i pracownik naukowy University of St. Andrews w Szkocji. dodał, że "wpływa to na ich zachowanie, fizjologię, historię życia i ma kaskadowe skutki dla zwierząt i społeczności, której są częścią".
REKLAMA
Pirotta nadmienił, że młode wieloryby (cielęta), które są mniejsze w wieku zaprzestania karmienia ich mlekiem matki mogą nie być w stanie poradzić sobie z niepewnością w okresie uczenia się niezależności, co może mieć wpływ na wskaźniki przeżycia. Natomiast w przypadku dorosłych wali szarych jednym z największych problemów jest sukces reprodukcyjny.
- Ponieważ są mniejsze, pojawiają się pytania, jak skutecznie wieloryby PCFG mogą gromadzić energię i przeznaczać ją na rozwój i utrzymanie zdrowia. Co ważne, czy są w stanie przeznaczyć wystarczającą ilość energii na reprodukcję i utrzymanie wzrostu populacji? - zastanawiał się z kolei Kevin Bierlich.
Co więcej, obawy zespołu budzą także zaobserwowane na wielorybach PCFG blizny, powstałe w wyniku uderzeń łodzi i zaplątania się w narzędzia połowowe. A dokładnie to, czy mniejszy rozmiar ciała przy niższych rezerwach energii może sprawić, że wieloryby będą mniej odporne na obrażenia.
- Orka uwięziona przy Vancouver. Akcja ratunkowa nie doszła do skutku
- Cudowne ocalenie. Rybak spędził 23 godziny w wodach Pacyfiku. Towarzyszył mu rekin
PAP/łl
REKLAMA