Polacy wybierają właśnie te kraje na wakacje. Wyjaśniamy dlaczego

2024-06-21, 12:45

Polacy wybierają właśnie te kraje na wakacje. Wyjaśniamy dlaczego
Bułgaria to jeden z kierunków często wybieranych przez Polaków na wakacie . Foto: Robert Bartosewicz / Polskie Radio

Turcja, Egipt, Tunezja, Bułgaria, Hiszpania i Włochy - to najczęściej wybierane przez Polaków kierunki na wakacje. Z pierwszej dziesiątki natomiast wypadła Chorwacja. O tym, gdzie warto pojechać i czego się spodziewać w poszczególnych krajach, w Polskim Radiu 24, mówiła Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki.

Polacy lubią spędzać wakacje za granicą. Na miejsce swojego wypoczynku stosunkowo często wybierają niezbyt drogie lokalizacje, ale oferujące jednocześnie dobrą jakość usług dla turystów. 

W tym roku najbardziej popularne kierunki to: Turcja, Egipt, Tunezja, Bułgaria, Hiszpania i Włochy.

- Niektórzy zastanawiają się, dlaczego Chorwacja wypadła z pierwszej dziesiątki. Stało się tak, bo bierzemy pod uwagę głównie loty, a do Chorwacji często lubimy z całą ekipą pojechać samochodem, kamperem. Jednak otwiera się coraz więcej połączeń lotniczych do tego kraju, więc możemy powoli rezygnować z aut - powiedziała Katarzyna Turosieńska.

Posłuchaj

Katarzyna Turosieńska o wakacyjnych wyborach Polaków (Temat dnia) 19:11
+
Dodaj do playlisty

Jak zaznaczyła, jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez Polaków są Włochy. - Pociąga nas klimat, ale też kuchnia i temperament Włochów. Turcję z kolei wybieramy, bo jest ona oferowana za dobrą cenę w stosunku do jakości. Są tam bardzo dobrze rozwinięte kurorty, jest świetnie przygotowana infrastruktura. Za całkiem niezłe pieniądze można mieć all inclusive. Dodatkowym atutem są wycieczki fakultatywne. Poza tym Turcja jest pięknym krajem i oferuje nie tylko przebywanie w kurorcie, ale też zwiedzanie otoczenia - podkreśliła.

REKLAMA

Egipt na wakacje? "Lubią Polaków jako turystów"

Z kolei zaletą Egiptu - jak wskazała - zawsze jest wielki wybór atrakcji. - Egipcjanie lubią Polaków jako turystów. Jest też tanio. Przez cały rok możemy mieć świetną ofertę skrojoną na nasze możliwości. Jednak trzeba uważać na wybór miejsca. To, że dany hotel ma daną liczbę gwiazdek, nie znaczy, że odzwierciedlają one rzeczywisty luksus. Warto o tym porozmawiać w biurze podróży. Często jego pracownicy odwiedzili konkretne hotele, kurorty, daną destynację. Można im powiedzieć, czego konkretnie oczekujemy. Pracownicy pomogą - podpowiadała. 

W przypadku Bułgarii natomiast ważny jest sentyment. To tam Polacy jeździli w czasie PRL-u, a o wyprawach opowiadają teraz swoim dzieciom. - Faktycznie można tam spędzić przyjemnie czas. W wielu miejscach obsługa mówi w języku polskim. Oferta jest bardzo bogata, bardzo urozmaicona, w wielu przypadkach też bardzo tania. Jest dostępna dla przeciętnie zarabiającego Polaka - wyjaśniała Katarzyna Turosieńska.

Czytaj także:

I wskazała na zalety Grecji. - Są wyspy, piękne budownictwo, lazurowa woda, świetna kuchnia. Jeżeli damy się ponieść temu klimatowi, mogą to być wakacje marzeń - podkreśliła.

REKLAMA

Jednym z krajów, do których Polacy coraz częściej się wybierają na wakacje, jest Albania. - To piękny kraj, posiadający mnóstwo możliwości. Ale ta destynacja nie ma jeszcze w swojej kulturze przyjmowania turystów. Z drugiej strony nie ma tam takiego spędu. Można się tam poczuć jak lokals - zaznaczyła ekspertka.

Wakacje to nie towar luksusowy

- Warto zwrócić uwagę, że my już nie traktujemy wakacji jako towaru luksusowego. To jest już taki moment, że urlop wykorzystujemy właśnie na wypoczynek. Już przestajemy w tym czasie remontować mieszkania czy wyjeżdżać w celach zarobkowych. Wiemy, że relaks i czas spędzony z rodziną lub bliskimi jest dla nas potrzebny i ważny - powiedziała Katarzyna Turosieńska.

Z raportu wyszukiwań Google wynika, że coraz więcej Polaków szuka tanich lotów. Liczba zapytań takich jak "Ryanair", "tanie loty", "tanie bilety lotnicze", "Wizzair", "tanie loty z Warszawy", "tanie loty z Krakowa" wzrosła w porównaniu do 2023 roku o 15 proc.

Jednocześnie, według danych Google, bardzo liczne są wyszukiwania dotyczące Rzymu, Barcelony, Paryża i Mediolanu. To może oznaczać zwiększone zainteresowanie tzw. citybreakami - krótkimi wypadami za granicę.

REKLAMA

oprac. Robert Bartosewicz


* * *

Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Małgorzata Żochowska
Gość: Katarzyna Turosieńska (członek zarządu Polskiej Izby Turystyki)
Data emisji: 21.06.2024
Godzina emisji: 11.06

wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej