Neuroróżnorodność i depresja. "Przywrócić człowieka do społeczeństwa"

2024-06-21, 22:00

Neuroróżnorodność i depresja. "Przywrócić człowieka do społeczeństwa"
Prof. Pietras: w psychiatrii jako pierwszej wprowadzono nurt psychospołeczny, który uwzględnia nie tylko kontekst biologiczny, ale też socjologiczny. Foto: fizkes/Shutterstock

- Nie jest ważne, co dolega człowiekowi. Ważne, aby przywrócić go społeczeństwu. Taki jest cel psychiatrii środowiskowej, intensywnie rozwijanej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tadeusz Pietras.  

Pod hasłem "Razem ku zdrowiu psychicznemu - wspólny cel, wspólne dobro!" w Warszawie odbył się IV Kongres Zdrowia Psychicznego. Eksperci wyjaśniali nowy termin w psychiatrii, jakim jest neuroróżnorodność. Wskazywano też na potrzeby osób  doświadczających kryzysów o charakterze przewlekłym.

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że przede wszystkim rozwija się medycyna biologiczna. - Bardzo duży postęp jest w onkologii i przy chorobach zakaźnych. Epidemia wyzwoliła potencjał naukowy, natomiast na nowotwory umiera 30 proc. społeczeństwa i walka z nimi stała się priorytetem. Niestety zaniedbano przy tym psychiatrię. Jednak to w psychiatrii jako pierwszej wprowadzono nurt psychospołeczny, który uwzględnia nie tylko kontekst biologiczny, ale też socjologiczny - powiedział prof. Tadeusz Pietras       

Dlatego dla łagodnych zaburzeń psychicznych, które mogą być funkcjonalne lub dysfunkcjonalne, w zależności od kontekstu, wprowadzono pojęcie neuroróżnorodności. - Zakłada się, że nie są to ludzie chorzy tylko inaczej funkcjonujący.  - Nie jest ważne, co dolega człowiekowi. Ważne, aby przywrócić go społeczeństwu. Taki jest cel psychiatrii środowiskowej, intensywnie rozwijanej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie - tłumaczył prof.  Pietras. 

Oblicza depresji

Natomiast depresja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że na świecie choruje kilka procent całej populacji, a w ciągu całego życia – kilkanaście procent doświadczy epizodu depresyjnego. 

Depresja miewa też różne oblicza – występuje w różnym nasileniu u różnych pacjentów, a jej objawy mogą się nie pokrywać u chorych. Stąd też leczenie powinno być poprzedzone odpowiednią diagnostyką i przebiegać indywidualnie.

Posłuchaj

Neuroróżnorodność i depresja. Prof. Tadeusz Pietras gościem Artura Wolskiego (Samo zdrowie) 25:30
+
Dodaj do playlisty

 

Więcej w nagraniu.   

***

Audycja: Samo zdrowie

Prowadzący: Artur Wolski

Gość: prof. Tadeusz Pietras (kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie)

Data emisji: 21.06.2024

Godzina emisji: 19.33

Polskie Radio 24

Polecane

Wróć do strony głównej