Kontrole na granicy z Niemcami? Wiceszef MSWiA: niewykluczone

2024-06-22, 11:10

Kontrole na granicy z Niemcami? Wiceszef MSWiA: niewykluczone
Wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk nawiązując do zawrócenia migrantów z Niemiec, nie wyklucza, że pojawią się kontrole na polsko-niemieckiej granicy.Foto: Foto: PAP/Marcin Bielecki

- Mieliśmy do czynienia z jednym przypadkiem, kiedy procedury zostały absolutnie nadużyte. Jeśli się to powtórzy, nasza reakcja będzie dużo bardziej ostra; to kwestia nawet wprowadzenia kontroli na granicy z Niemcami - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk, nawiązując do zawrócenia migrantów z Niemiec.

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak spotkał się w piątek w Berlinie z ministrami spraw wewnętrznych: Republiki Federalnej Niemiec - Nancy Faeser oraz Republiki Austrii - Gerhardem Karnerem. Tematami rozmów były m.in.: bieżąca współpraca służb mundurowych, kryzys migracyjny oraz sprawy związane z konfliktem w Ukrainie.

Działania wbrew procedurom

Po zakończeniu spotkania Siemoniak relacjonował, że Faeser "przeprosiła, wyraziła ubolewanie za ostatni incydent związany z tym, że niemieccy policjanci przewieźli pięcioosobową rodzinę afgańską na polską stronę". Dodała, że funkcjonariusze uczynili to zupełnie poza procedurami, łamiąc przepisy.

Wiceminister Duszczyk w TVN24 zwrócił uwagę, że dotychczas mieliśmy do czynienia z jednym przypadkiem, kiedy procedury zostały "absolutnie nadużyte". - Po to, by granicę na zachodzie, z Niemcami monitorować, patrzeć, co się może dziać, zdecydowaliśmy się wczoraj, tak absolutnie ad hoc, powołać specjalną grupę na poziomie wiceministrów – dodał wiceminister. Przewodniczącym tej grupy z polskiej strony jest właśnie wiceszef MSWiA.

Czytaj także:

Duszczyk zaznaczył, że polsko-niemiecką grupę powołano nie tylko ze względu na incydent z migrantami, ale też ze względu na to, że Niemcy wprowadziły kontrole na polsko-niemieckiej granicy. - Mamy 3-kilometrowe korki TIR-ów i musimy znaleźć rozwiązania takie, które będą brały pod uwagę z jednej strony lokalną społeczność, ale też biznes, który na tym traci - zauważył wiceminister.

Możliwe nawet kontrole na granicy

Kontynuując wątek incydentu z migrantami, Duszczyk ocenił, że reakcja Polski była bardzo jednoznaczna. Dodał, że minister Faeser oświadczyła, iż Niemcy wprowadziły działania naprawcze, które mają zapobiec takim sytuacjom w przeszłości.

- Zobaczymy jak będzie dalej. Jeżeli będą się powtarzały, nasza reakcja będzie dużo bardziej ostra - zapewnił wiceszef MSWiA. Dopytywany, co ma na myśli, odparł: - To jest kwestia dotycząca nawet wprowadzenia może kontroli na granicy Polski z Niemcami.

Incydent z udziałem Niemców

14 czerwca w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie) niemiecka policja pozostawiła pięcioosobową rodzinę Afgańczyków, której odmówiono wjazdu do Niemiec. W sprawie interweniował premier Donald Tusk, który rozmawiał na ten temat z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Poinformował po tym, że strona niemiecka przeprosiła za działania niezgodne z procedurami.

Niemcy niedawno przedłużyły stacjonarne kontrole na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią o sześć miesięcy - do połowy grudnia. Niemieckie MSW zarządziło je po raz pierwszy w październiku 2023 roku. Od tego czasu kilkakrotnie je przedłużano. Ich celem jest walka z przemytnikami ludzi i ograniczenie nielegalnej migracji. Kontrole na granicy niemiecko-austriackiej trwają od jesieni 2015 roku. Szefowa ministerstwa spraw wewnętrznych Niemiec zarządziła także kontrole na wszystkich granicach na czas trwania mistrzostw Europy w piłce nożnej. Policja federalna przeprowadza je od 7 czerwca.

PAP/łp

Polecane

Wróć do strony głównej