Jedziesz nad Bałtyk? W tych miejscach woda jest najcieplejsza

2024-06-25, 14:54

Jedziesz nad Bałtyk? W tych miejscach woda jest najcieplejsza
IMGW podało temperaturę wody w Bałtyku. Foto: Shutterstock

Morze Bałtyckie to wciąż najpopularniejszy letni kierunek wyjazdowy Polaków. IMGW podpowiada turystom, w których miejscowościach na wybrzeżu woda w morzu jest najcieplejsza.

Według prognozy IMGW Bałtyk ma obecnie najniższą temperaturę w okolicach Helu. Wynosi ona jedynie 16 st. C. Ten sam wynik odnotowano w Darłowie i Ustce. 

17 st. C ma woda w Trójmieście oraz w Łebie. Nieco więcej, bo 18 st. C zmierzono w Międzyzdrojach. Po 19 st. C w Świnoujściu i Tolkmicku, a najcieplej w Wolinie i Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim - po 20 st. C. 

Bałtyk nadal popularny 

Morze Bałtyckie jest w 2024 roku najpopularniejszym kierunkiem turystycznym wśród Polaków, którzy planują wakacje w kraju. Takich wczasowiczów jest aż dwie trzecie. Wśród nich 36 proc. wskazuje Bałtyk jako destynację wakacyjnych podróży. 

Również jeśli chodzi o podróże zagraniczne, morza są najpopularniejszym kierunkiem wśród Polaków (56 proc.). 

REKLAMA

Dlaczego Bałtyk jest zimny?

To pytanie, które często zadają sobie turyści, chcący wykąpać się w polskim morzu. Jako główną przyczynę niskiej temperatury wody w Morzu Bałtyckim wskazuje się zjawisko upwellingu, czyli wynoszenia zimniejszej wody z większych głębokości na powierzchnię. 

Upwelling jest bezpośrednio powiązany z wiatrem wiejącym równolegle do wybrzeża. Najczęściej występuje wzdłuż zachodnich wybrzeży kontynentów i ma miejsce podczas wiatru wiejącego w kierunku równika. Zdarza się jednak także na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Kiedy wiatr wieje wzdłuż brzegu, cieplejsza woda z powierzchni odpływa i jest zastępowana chłodniejszymi warstwami z dna morza.

Wśród przyczyn można również usłyszeć o wymianie wód pomiędzy Morzem Bałtyckim, a jeszcze chłodniejszym Morzem Północnym, która ma potęgować efekt. 

Czytaj także:

IMGW/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej