Sędzia Żurek wygrywa z ludźmi Ziobry. "Prokuratura szukała na niego haków"

Sędzia Waldemar Żurek wygrywa w sprawach, które wytoczono mu w czasach poprzedniego kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Chodzi o postępowania dyscyplinarne i wysłanie na przymusowy urlop w czasie lockdownu.

2024-06-26, 12:10

Sędzia Żurek wygrywa z ludźmi Ziobry. "Prokuratura szukała na niego haków"
Sędzia Waldemar Żurek, jest obecnie rzecznikiem prasowym Sądu Okręgowego w Krakowie . Foto: PAP/Art Service

Krakowski prawnik i sędzia w 2018 r. został przeniesiony z II wydziału cywilnego odwoławczego, który rozpoznaje apelacje od wyroków sądów rejonowych, do wydziału I cywilnego, który rozpoznaje sprawy cywilne jako sąd I instancji. Także tu nastąpiła zmiana – w maju sędzia powrócił do macierzystego wydziału.

O nowych wygranych w postępowaniach, które wytoczono Waldemarowi Żurkowi w czasach rządów PiS informuje OKO.press. "Prokuratura Krajowa szukała na niego haków w trzech bezpodstawnych sprawach, a Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, by mu dodatkowo dokuczyć, wmieszał się w jego rozliczenia majątkowe z byłą żoną i złożył na jego niekorzyść trzy skargi nadzwyczajne" – czytamy w serwisie.

Niezgłoszona współpraca

Teraz sędzia usłyszał korzystne rozstrzygnięcia, które wydały sądy w Katowicach i Rzeszowie. Pierwsze dotyczy postępowania dyscyplinarnego, które związane było z działalnością sędziego w Forum Współpracy Sędziów.

"Zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik uznał, że Żurek powinien ujawnić to w oświadczeniu, które wprowadziła bezprawna ustawa kagańcowa" – podało oko.press. Jak dodano, podobne postępowania dyscyplinarne mieli inni członkowie Forum, jednak w 2023 roku Radzik się z nich wycofał, a sprawa została umorzona. Żurek zaskarżył jednak powód umorzenia postępowania, w którym stwierdzono, że sądownictwo dyscyplinarne w Polsce "wyalienowało się od reguł procedowania zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa". 

REKLAMA

Sąd dyscyplinarny w Katowicach uchylił umorzenie i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania rzecznikowi dyscyplinarnemu.

Sprzedaż ciągnika

Dwie pozostałe decyzje podjął Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie. Jedna ze spraw dotyczyła braku zapłaty 840 zł podatku przy sprzedaży ciągnika, druga przymusowego urlopu.

Sprawa ciągnika została wytoczona, jak podaje OKO.press, przez "rzeczników dyscyplinarnych Ziobry", ale CBA i urząd skarbowy, które prześwietliły Żurka, nie dopatrzyli się uchybień. Dodano, że "z uwagi na cofnięcie zarzutów, sąd musiał umorzyć sprawę". Wyrok zapadł 21 czerwca.

Przymusowy urlop

Rację sędziemu sąd w Rzeszowie przyznał także w sprawie urlopu. To spór z pracodawcą - Sądem Okręgowym w Krakowie, który wysłał Żurka na zaległy urlop.

REKLAMA

Decyzję podjęła ówczesna prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk-Woicka, która wcześniej przeniosła sędziego do innego wydziału. W tamtej sprawie tłumaczyła, że przeniesienie Żurka było uzasadnione nadmiarem zaległych spraw w I wydziale, małą liczbą spraw w referacie sędziego oraz jego krótkim stażem orzeczniczym w pierwszej instancji. "Mimo to środowisko sędziowskie odebrało decyzję o przenosinach jako szykanę za działalność Żurka w obronie wolnych sądów" - komentowała Rzeczpospolita.

W 2020 r. Pawełczyk-Woicka wysyłała sędziów na zaległe urlopy, uzasadniając, że skoro sąd jest zamknięty z powodu lockdownu, to sędziowie mogą w tym czasie iść na urlopy. Sędziowie decyzję zaskarżyli i pozwali pracodawcę, argumentując, że nie mogli realnie skorzystać z urlopu – wyjazdy nie były możliwe, wszystko było zamknięte i należało zostać w domach.

Nowy prezes SO w Krakowie Janusz Kawałek powołany przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara zgodził się na ugodę sądową ws. urlopów. Została ona zaakceptowana przez Sąd Rejonowy w Rzeszowie. Wcześniej to właśnie sędzia Kawałek zadecydował o powrocie Żurka do starego wydziału.

Inny sukces sędziego

Wygrane procesy to nie jedyne sukcesy sędziego Waldemara Żurka. Ważną decyzję personalną podjął także sam minister sprawiedliwości. Na początku czerwca powołał krakowskiego sędziego do pełnienia funkcji zastępcy dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ds. organizacyjnych.

REKLAMA

Jak przekazano wtedy w komunikacie resortu sprawiedliwości, sędzia Waldemar Żurek "posiada specjalistyczne kwalifikacje, odpowiednią wiedzę merytoryczną i jest zorientowany w specyfice zarówno pracy jak i potrzeb szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości". Przypomniano również, że od lat aktywnie działa w Stowarzyszeniu Sędziów Polskich IUSTITIA i w Stowarzyszeniu Sędziów THEMIS, w których był członkiem zarządu. Angażował się   m.in. w takie projekty jak Tour de Konstytucja oraz Rządy Prawa Wspólna Sprawa.

Czytaj również:

pg,OKO.press,Rzeczpospolita

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej