Przewodnicząca KRS: odwoływanie członków Krajowej Rady Sądownictwa uchwałami Sejmu byłoby anarchią
Odwołanie członków Krajowej Rady Sądownictwa uchwałami Sejmu byłoby zamachem na niezależność Rady i na prawo. Takie uchwały są niewiążące. Nie ustąpimy - zapowiedziała przewodnicząca KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka.
2023-12-01, 08:05
Część środowiska sędziowskiego postuluje uregulowanie sytuacji w Krajowej Radzie Sądownictwa odpowiednimi uchwałami Sejmu. Według stowarzyszenia sędziowskiego Iustitia nielegalność KRS można stwierdzić właśnie takimi uchwałami.
Brak kompetencji Sejmu
Zdaniem przewodniczącej KRS Dagmary Pawełczyk-Woickiej uchwała w tej kwestii nie będzie mieć mocy prawnej.
- W ustawie brak jest kompetencji Sejmu do odwołania członka Rady. Uchwała nie miałaby mocy obowiązującej. Prawem jest ustawa podpisana przez prezydenta RP i ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Nie ma żadnego umocowania w ustawie do wydania uchwały odwołującej członka KRS przez Sejm. Sejm nie ma możliwości odwołania członka KRS i to byłby zamach na niezależność KRS i zamach na prawo - powiedziała.
Takie akty są niewiążące
Według Pawełczyk-Woickiej odwoływanie członków KRS uchwałami Sejmu byłoby zupełną anarchią.
REKLAMA
- Gdyby doszło do wydania takich uchwał, to nie ustąpilibyśmy ze swoich stanowisk. Takie akty są dla nas niewiążące, ponieważ nie mają mocy prawnej - zapowiedziała sędzia.
Spłacanie długów
Wyraziła przy tym zdziwienie, że zapowiedzi takich zmian słyszy z ust prawników.
- Właśnie teraz niektóre grupy sędziowskie, które wspierały kampanię wyborczą opozycji, domagają się spłacenia długów za tę kampanię. Dlatego tak mocno naciskają polityków - dodała.
- Szefowa KRS: nie ma większości dla uchwał Sejmu ws. odwołania sędziów-członków
- Nowa koalicja chce sprawować rządy uchwałami? Prof. Piotrowski: w Polsce obowiązującym prawem są ustawy
Spory wokół KRS. Paprocka: próby podważania konstytucyjnych organów spotkają się ze sprzeciwem prezydenta
PAP/IAR/fc
REKLAMA