Ryś zagrożony w Polsce? Ekspert radzi co zrobić, żeby populacja przetrwała
- Zdarzają się wypadki samochodowe czy przypadki kłusownictwa, choroby. Małe populacje są narażone na wyginięcie, jeśli tych rysi jest więcej, to jest szansa, że któreś osobniki przetrwają i populacja, nawet jeśli się zmniejszy, może się odrodzić - mówił w Polskim Radiu 24 Stefan Jakimiuk (WWF Polska).
2024-06-27, 20:35
W Polsce występują dwie populacje rysia: karpacka i nizinna, zwana również bałtycką. Ta zamieszkująca Karpaty jest w lepszej sytuacji, niestety rysie żyjące na północy kraju, mimo prowadzonych procesów reintrodukcyjnych, są nadal zagrożone. Jak wygląda proces reintrodukcji rysia nizinnego prowadzony przez Fundację WWF Polska i co mu zagraża?
Stefan Jakimiuk zwracał uwagę, że problemem jest niewielka liczebność populacji rysia w Polsce, która sprawia, że przypadkowa śmierć kilku osobników może zagrozić jej dalszemu istnieniu. - Gdybyśmy mieli większy, zwarty zasięg występowania i te 200 osobników żyłoby w jednym miejscu na większym obszarze, to byłoby znacznie lepiej - mówił Stefan Jakimiuk.
Największym zagrożeniem dla tego gatunku są działania ludzi, ale kłusownictwo to nie jedyne niebezpieczeństwo, które czyha na tego drapieżnika. Drogi szybkiego ruchu i autostrady przecinające lasy, zabudowa rekreacyjna i częsta obecność człowieka na terenach bytowania rysi obniżają jakość środowiska, w którym żyją te drapieżniki. Wzmożony ruch samochodowy sprawa, że rysie giną pod kołami aut, według ekspertów to najczęstsza przyczyna ich śmierci.
Posłuchaj
W audycji także rozmowa Jędrzeja Rosiewicza z dr. Jarosławem Nowakowskim z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego o populacji ptaków na terenie Półwyspu Helskiego.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzi: Marta Hoppe
REKLAMA
Gość: Stefan Jakimiuk z WWF Polska
Data emisji: 27.06.2024
Godzina emisji: 19.06
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA