Tel Awiw. Izraelczycy i Palestyńczycy wspólnie protestują przeciwko wojnie

2024-07-02, 12:45

Tel Awiw. Izraelczycy i Palestyńczycy wspólnie protestują przeciwko wojnie
Strefa Gazy jest pogrążona w kryzysie humanitarnym na ogromną skalę. Foto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Tysiące Izraelczyków i Palestyńczyków razem na antywojennym wiecu. Niecodzienne wydarzenie pod hasłem "Nadszedł czas" zorganizowano w jednej z największych hal widowiskowych w Tel Awiwie.

Wspólne antywojenne wystąpienie Palestyńczyków i Izraelczyków, skupionych wokół kręgów liberalnych, jest określane jako pierwsza tego typu antywojenna demonstracja od ataku Hamasu z 7 października.

Sześć tysięcy protestujących

Według organizatorów wzięło w niej udział 6 tysięcy osób, w tym znany izraelski historyk Juwal Noach Harari. Uczestnicy wiecu wzywali do zakończenia izraelskiej operacji w Gazie i uwolnienia wszystkich zakładników z rąk palestyńskich terrorystów. Trzymali też transparenty z hasłem "Razem zwyciężymy", na których obok Gwiazdy Dawida umieszczono półksiężyc.

Na stronie internetowej wydarzenia organizatorzy zaapelowali o polityczne rozwiązanie konfliktu, które "zapewni obu narodom prawo do samostanowienia, bezpieczeństwa, godności i wolności".

Kryzys humanitarny

W efekcie wojny Strefa Gazy jest pogrążona w kryzysie humanitarnym na ogromną skalę. Organizacje międzynarodowe ostrzegają, że części mieszkańców grozi głód i niedobór wody pitnej. Wzywają też Izrael, by zwiększył napływ pomocy. Władze w Jerozolimie odrzucają oskarżenia o celowe blokowanie pomocy, a winą za problemy z jej dystrybucją obarczają organizacje działające w Gazie i Hamas, który ich zdaniem przejmuje transporty humanitarne.

Jak podały kontrolowane przez Hamas władze medyczne Strefy Gazy, w nocy ze środy na czwartek zmarło w szpitalu 31. dziecko, które padło ofiarą niedożywienia i odwodnienia.

Tragiczny bilans konfliktu

Wojna wybuchła, gdy 7 października 2023 r. palestyńscy terroryści zaatakowali południe Izraela, zabijając blisko 1200 osób i uprowadzając 251, z których 116 jest nadal przetrzymywanych w Strefie Gazy. W odpowiedzi na napaść armia izraelska rozpoczęła operację w celu wyeliminowania Hamasu. Według władz medycznych Strefy Gazy zginęło w niej dotąd ponad 37,7 tys. osób.

Posłuchaj

Karol Darmoros o wspólnym proteście Izraelczyków i Palestyńczyków (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PAP/ka

Polecane

Wróć do strony głównej