Zimna cyberwojna. Polska najczęściej atakowana w UE

- Polska jest najbardziej atakowanym państwem UE i to pokazuje, że jest już dziś na cybernetycznej zimnej wojnie z Rosją - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski po spotkaniu z przedstawicielami Białego Domu. 

2024-07-02, 20:13

Zimna cyberwojna. Polska najczęściej atakowana w UE
Gawkowski: jednym z głównych spotkań w USA były rozmowy dotyczące wzmocnienia cybertarczy RP w ramach współpracy z Białym Domem. Foto: Halfpoint/Shutterstock

Gawkowski przebywa w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z przedstawicielami administracji Joe Bidena. Po wizycie w Białym Domu wicepremier zapowiedział wzmocnienie współpracy z USA w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

Skokowy wzrost ataków z Rosji i Białorusi 

- Polska jest dzisiaj najbardziej atakowanym państwem Unii Europejskiej w zakresie cyberincydentów (...), wszystko wskazuje na to, że większość tych ataków pochodzi z Rosji i Białorusi. Z dnia na dzień obserwujemy liczbę incydentów rosnącą skokowo i w ostatnich miesiącach ta liczba dzienna skoczyła do 2 tys. zgłaszanych incydentów, a (interwencji) podejmowanych przez polskie służby jest 600-700 dziennie. To wzrost o 100 proc. w porównaniu do roku 2023 i o 400 proc. w stosunku do 2022 r. - wyliczał Gawkowski podczas briefingu po spotkaniu z zastępczynią doradcy bezpieczeństwa narodowego USA ds. cyberbezpieczeństwa Anne Neuberger.

Cybernetyczna zimna wojna 

Według ministra Polska jest głównym celem rosyjskich ataków ze względu na wsparcie dla Ukrainy i bycie "głównym szlakiem transportowym dla logistyki i sprzętu" wysyłanego Ukraińcom. - Polska jest już na cybernetycznej zimnej wojnie z Rosją i jednym z głównych spotkań tutaj w Stanach Zjednoczonych były rozmowy dotyczące wzmocnienia cybertarczy RP w ramach współpracy z Białym Domem - dodał Gawkowski.

Podczas spotkań zapadły decyzje o wzmocnieniu współpracy Polski i USA, w tym w sprawie wymiany informacji i doświadczeń między służbami oraz powołania specjalnych grup ekspertów z obu krajów, którzy mieliby prowadzić wzajemne szkolenia i wymieniać informacje służb wywiadowczych.

REKLAMA

Infrastruktura krytyczna

- Amerykanie mają często tę wiedzę i im szybciej przekażą ją Polakom, tym szybciej możemy reagować. Z drugiej strony my też mamy możliwości dostarczania amerykańskim służbom informacji na temat tego, co my obserwujemy - tłumaczył minister cyfryzacji. Stwierdził też, że Stany Zjednoczone mają lepszy ogląd zagrożeń w tym obszarze dla Polski niż Unia Europejska. - Unia Europejska ma świadomość, że rośnie liczba incydentów, ale nikt w UE nie ma świadomości, że rośnie skokowo z dnia na dzień. Amerykanie mają tę świadomość. Dziś padła ze strony Amerykanów taka informacja, że (...) Polska jest najbardziej narażona ze wszystkich państw Unii Europejskiej w obszarze infrastruktury krytycznej - powiedział Gawkowski.

- Rozmawialiśmy dzisiaj o możliwych atakach na szpitale, na elektrownie, na wodę i kanalizację. Oni mają taką samą diagnozę. W innych państwach UE tak tego się nie diagnozuje - i to jest problem - dodał.

Wtorek jest drugim dniem wizyty wicepremiera w Stanach Zjednoczonych. W poniedziałek spotkał się w Kalifornii z kierownictwami amerykańskich gigantów technologicznych, w tym Google'a i Mety. Gawkowski powiedział, że rozmawiał m.in. na temat wsparcia inwestycyjnego w projektach badań i rozwoju (R&D) w Polsce, odpowiedzialności firm cyfrowych za ochronę najmłodszych użytkowników oraz konieczności płacenia przez korporacje autorom treści wykorzystywanych do szkolenia modeli sztucznej inteligencji. Minister rozmawiał też z przedstawicielami koncernu Intel na temat przyspieszenia wsparcia państwa dla budowy fabryki półprzewodników pod Wrocławiem.

Czytaj także:

W środę wicepremier Gawkowski spotka się natomiast z szefem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) gen. Timothym Haughem.

REKLAMA

PAP/IAR/jt/wmkor


Posłuchaj

Gawkowski: mamy zimną wojną z Rosją w cyberprzestrzeni (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej