Beryl pustoszy Karaiby, bez dachu nad głową cała Union Island. Stan wyjątkowy na Jamajce
2024-07-04, 07:49
Szalejący na Karaibach huragan Beryl dotarł do wybrzeży Jamajki. Wichura o czwartym z pięciu stopni huraganowej skali oznacza nie tylko wiejące z prędkością do 200 km/h wiatry, ale też olbrzymie fale. Nie żyje już dziewięć osób, choć władze podkreślają, że to tylko wstępny bilans.
Huragan Beryl to najgroźniejszy tego rodzaju żywioł, który nawiedził tę karaibską wyspę od 15 lat. - Ogłaszam stan klęski żywiołowej na całym terytorium wyspy Jamajki. Trwać on będzie przez najbliższy tydzień. Podpisaliśmy w tej sprawie specjalną ustawę - poinformował premier wyspy Andrew Holness.
Żywioł przyniósł na Jamajkę kombinację zagrażającej życiu fali sztormowej i niszczycielskich wiatrów. Na wschodnim wybrzeżu Jamajki już zaczęły się powodzie spowodowane ulewami niesionymi przez huragan, a w stolicy kraju, Kingston, odnotowano porywy wiatru dochodzące do 130 kilometrów na godzinę.
Lotniska w Kingston i popularnym wśród turystów kurorcie Montego Bay były w środę zamknięte.
Posłuchaj
Śmiertelnie niebezpieczny huragan Beryl od początku tygodnia dewastuje karaibskie wyspy. Bardzo wstępne dane mówią o kilku ofiarach śmiertelnych. Nigdy wcześniej w historii o tej porze roku w basenie Oceanu Atlantyckiego nie odnotowano tak silnego tego typu żywiołu - relacja Jana Pachlowskiego (IAR) 1:00
Dodaj do playlisty
REKLAMA
Huragan pustoszy Karaiby. Mieszkańcy jednej z wysp bez dachu nad głową
Beryl dotarł do Jamajki, przeszedł nad kilkoma mniejszymi wyspami Karaibów, wyrywając drzewa z korzeniami, zrywając dachy domów i niszcząc farmy.
Na Union Island, jednej z wysp należących do państwa Saint Vincent i Grenadyny, huragan uszkodził większość budynków. - Właściwie wszyscy z 2,5 tys. mieszkańców wyspy zostali bezdomnymi - powiedział premier kraju Ralph Gonsalves.
- Union Island jest w okropnym stanie po przejściu Beryla (…). Niewiele budynków jeszcze stoi. Domy zostały zrównane z ziemią, drogi są zablokowane, słupy linii energetycznych leżą na ulicy - powiedziała dyrektorka lokalnego stowarzyszenia ekologicznego Katrina Coy.
Żywioł zabił także na Karaibach 9 osób, choć władze podkreślają, że to bardzo wstępny bilans. Bilans ofiar śmiertelnych prawdopodobnie wzrośnie, gdy na wyspach, nad którymi przeszedł huragan, przywrócona zostanie łączność - oceniła agencja Reutera.
REKLAMA
Beryl przesuwa się na zachód. Ewakuacja pracowników platform wiertniczych
Prognozuje się, że huragan przesunie się teraz na zachód, na południe od Kajmanów, i w czwartek wieczorem lub w piątek rano dotrze nad meksykański półwysep Jukatan. W niektórych miejscach na wschodnim wybrzeżu władze namawiają mieszkańców do ewakuacji.
Z plaż zabierane są nawet jaja żółwi morskich, które mogłyby zostać porwane przez fale - podała agencja AP.
Koncerny petrochemiczne Shell i BP rozpoczęły ewakuację części pracowników z platform wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej, a Shell wstrzymał część prac na tym akwenie - poinformowała telewizja CNN.
Również w południowym Teksasie urzędnicy proponują mieszkańcom dobrowolną ewakuację i rozdają worki z piaskiem w ramach przygotowań na potencjalne skutki ataku huraganu.
REKLAMA
"Czwórka" w pięciostopniowej skali. Tak silne wichury rzadkim zjawiskiem o tej porze roku
Beryl ma numer cztery w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Bardzo ciepłe wody oceaniczne, które ułatwiły intensyfikację Beryla, udowadniają, że ten sezon huraganów, który potrwa do końca listopada, będzie daleki od normalnego. Wiąże się to z globalnym ociepleniem.
Czytaj także:
- Jest śmiertelnie niebezpieczny. Huragan Beryl w natarciu
- Rekordowo silny huragan Beryl na Atlantyku. "Może stworzyć śmiertelne zagrożenie"
IAR, PAP, polskieradio24.pl/ mbl/wmkor
REKLAMA