Prezydent zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Tuż przed szczytem NATO
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego odbędzie się w poniedziałek o godz. 9, przed wylotem prezydenta na szczyt NATO w Waszyngtonie.
2024-07-04, 17:03
Prezydent Andrzej Duda, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, sekretarz stanu Paweł Bejda oraz minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz uczestniczyli w wojskowej naradzie przed przyszłotygodniowym szczytem NATO.
Prezydent przyznał, że "narada miała charakter wojskowy". - Analizowaliśmy kwestie dotyczące dotychczasowych szczytów NATO oraz mówiliśmy o tym, czego spodziewamy się po szczycie w Waszyngtonie - mówił. - Rozmowa dotyczyła zarówno kwestii logistycznych, jak i planistycznych - wytypowania, przemieszczania jednostek, realizacji planów ewentualnościowych, realizacji inwestycji infrastrukturalnych, kwestii zabezpieczenia i zapełnienia bazy magazynowej (...). Omawialiśmy te wszystkie kwestie z generałami, z najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego i naszymi reprezentantami w strukturach wojskowych NATO - zaznaczył.
Posłuchaj
- Postanowiłem o zwołaniu na poniedziałek, na godz. 9 rano, przed naszym wylotem do Waszyngtonu, Rady Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie będzie możliwość dokładnej wymiany myśli i idei, związanych z tym, co będzie omawiane na szczycie NATO od strony politycznej - zapowiedział prezydent.
Narada dotyczyła m.in. roli powstającego w Bydgoszczy JATEC, czyli natowskiego Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO - Ukraina, służącego m.in. wymianie doświadczeń między wojskowymi NATO i z Ukrainy. Prezydent wskazał, że na szczycie podejmowane będą m.in. decyzje dotyczące ulokowania Centrum w strukturach NATO; wyraził nadzieję, że będzie mogło ono uzyskać odpowiednie certyfikacje i rozpocząć pełną działalność na przestrzeni najbliższych dwóch lat, a w działalność JATEC będą mogły zaangażować się także inne państwa zaprzyjaźnione z NATO.
REKLAMA
Nowa Strategia Bezpieczeństwa Narodowego. Duda wysłał Tuskowi rekomendacje
Prezydent Andrzej Duda wysłał premierowi Donaldowi Tuskowi rekomendacje do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.
Podczas czwartkowego briefingu prezydent wskazał, że o przygotowanie rekomendacji do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego premier Donald Tusk zwrócił się do niego w marcu tego roku. - Mamy obecnie Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, ale to strategia z 2018 roku, a więc może nie bardzo leciwa, ale sytuacja bezpieczeństwa w naszej części świata (...) zmieniła się bardzo zasadniczo - wskazał.
Prezydent przekazał, że nowe rekomendacje zostały przygotowane w BBN przy konsultacji z 60 ekspertami, a sam przeanalizował je "w szczegółach". - Dzisiaj (rekomendacje) zostały wysłane do pana premiera Donalda Tuska, zgodnie z ustawą, a niezależnie od tego przed momentem przekazałem je do rąk wicepremiera, szefa MON Władysława Kosiniaka-Kamysza - powiedział prezydent, wyrażając nadzieję, że już wkrótce Polska będzie miała "zaktualizowany dokument", który będzie odpowiadał jej potrzebom w zakresie bezpieczeństwa.
Kosiniak-Kamysz: bezpieczeństwo łączy niezależnie od środowisk politycznych
- Bezpieczeństwo państwa polskiego jest czymś, co nas łączy niezależnie od środowisk politycznych, z których jesteśmy - mówił szef MON.
REKLAMA
Kosiniak-Kamysz podkreślił, że "Polska przyjęła w ostatnich latach rekordowy budżet na obronność państwa". - Połączone Centrum Analiz, Szkolenia i Edukacji NATO - Ukraina (JATEC) powstanie w Polsce. To będzie pomoc Ukrainie i czerpanie wiedzy dla całego NATO. Na tej podstawie będziemy mogli m.in. przeprowadzać transformację naszych wojsk. Kolejny temat to wypełnienie planów regionalnych NATO - powiedział.
Szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie odbędzie się w dniach 9-11 lipca.
W skład Rady Bezpieczeństwa Narodowego wchodzą: prezydent, szef BBN, premier, szefowie MON, MSWiA, MSZ oraz przedstawiciele ugrupowań politycznych zasiadających w Sejmie.
Czytaj także:
dn/IAR/PAP
REKLAMA
kormp
REKLAMA