Tańsze kredyty są możliwe. Ekonomista wskazał realny termin

2024-07-05, 11:35

Tańsze kredyty są możliwe. Ekonomista wskazał realny termin
Inflacja rośnie nie tylko z uwagi na ceny żywności, ale także z powodu uwolnienia cen energii i wzrostu płac wynikającego z braku pracowników. Foto: Shutterstock/Stokkete

- Ta część obywateli, która posiada kredyty czy pożyczki i musi płacić wyższe odsetki, oczekuje obniżenia stóp procentowych, tym samym obniżenia rat kredytów (…). Moim zdaniem szansa na obniżkę stóp procentowych nastąpi znacznie szybciej niż w 2026 r., jest to możliwe w przyszłym roku - mówił w Polskim Radiu 24 Adam Ruciński, ekonomista.

W nadchodzących miesiącach można się spodziewać przejściowego wzrostu inflacji. To wniosek z opublikowanego przez Narodowy Bank Polski raportu o inflacji i wzroście gospodarczym.

NBP zakłada, że inflacja CPI w Polsce w tym roku wyniesie 3,7 proc., w przyszłym roku sięgnie 5,2 proc., a w roku 2026 - 2,7 proc. - wynika z opublikowanego przez Narodowy Bank Polski raportu. Gospodarka wzrośnie w tym roku o 3 procent, w przyszłym o 3,8 procent, a w 2026 roku wzrost PKB wyniesie 3,1 procent.

Adam Ruciński podkreślał, że taki wzrost inflacji jest akceptowalny dla stabilnego rynku. - Prezes Glapiński wspomina, że w najbliższych dwóch latach, przy różnych negatywnych czynnikach, grozi nam wzrost inflacji do 5 proc. To warto podkreślić, to jest ten rząd wielkości, nie mówimy o niebezpiecznej inflacji - zaznaczył.

Istotny jest poziom stóp procentowych

- Teraz dyskutujemy o bardzo ważnej rzeczy z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego, o tym, kiedy nastąpi obniżka stóp procentowych. Ta część obywateli, która posiada kredyty czy pożyczki i musi płacić wyższe odsetki, oczekuje obniżenia stóp procentowych, tym samym obniżenia rat kredytów (…). Moim zdaniem szansa na obniżkę stóp procentowych nastąpi znacznie szybciej niż w 2026 r., jest to możliwe w przyszłym roku - stwierdził gość audycji. 

REKLAMA

Posłuchaj

Adam Ruciński o spodziewanym poziomie inflacji w Polsce (Temat dnia) 23:23
+
Dodaj do playlisty

Wzrost cen nośników energii ważnym elementem

Dyrektor departamentu analiz i badań ekonomicznych NBP, Jacek Kotłowski, powiedział, że inflacja wzrośnie z powodu decyzji administracyjnych. Chodzi o wzrost od lipca cen prądu, gazu i ciepła. Dodatkowy wzrost cen energii elektrycznej może nastąpić w styczniu. Jacek Kotłowski powiedział, że pod koniec tego roku roczna dynamika inflacji może się zbliżyć do 5 procent, a w styczniu może jeszcze nieco wzrosnąć.

Zobacz także:

Publikowany trzy razy w roku raport o inflacji i wzroście gospodarczym jest jednym z najważniejszych opracowań, branych pod uwagę przez członków Rady Polityki Pieniężnej podczas decydowania o wysokości stóp procentowych. Projekcja powstaje przy założeniu niezmienionych stóp procentowych.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia

REKLAMA

Prowadząca: Małgorzata Żochowska

Gość: Adam Ruciński, ekonomista

Data emisji: 05.07.2024

Godzina emisji: 10.35

REKLAMA

PR24/ka/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej