Afera ws. Funduszu Sprawiedliwości. PKW zajmie stanowisko dotyczące finansowania

Państwowa Komisja Wyborcza jeszcze w lipcu zajmie stanowisko dotyczące finansowania komitetów wyborczych, które startowały w wyborach parlamentarnych w ub.r. Brane pod uwagę będą także zawiadomienia dotyczące nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. 

2024-07-05, 18:18

Afera ws. Funduszu Sprawiedliwości. PKW zajmie stanowisko dotyczące finansowania
Zbigniew Ziobro i Marcin Romanowski . Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Państwowa Komisja Wyborcza do 15 lipca podejmie uchwałę, dotyczącą sprawozdań finansowych komitetów wyborczych startujących w wyborach parlamentarnych w 2023 roku. Informacyjna Agencja Radiowa ustaliła, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Posłuchaj

PKW podejmie uchwałę dotyczącą sprawozdań finansowych komitetów wyborczych (IAR) 0:44
+
Dodaj do playlisty

PKW zajmie stanowisko po tym, jak zostanie jej przedstawiona propozycja uchwały, którą przygotowuje Krajowe Biuro Wyborcze. KBW przeprowadza analizę sprawozdań finansowych złożonych przez komitety wyborcze i partie polityczne, brane są pod uwagę inne dokumenty - w tym zawiadomienia, które wpłynęły do KBW dotyczące nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Fundusz Sprawiedliwości. Środki wykorzystywane na kampanię? 

Środki Funduszu miały być wykorzystywane na finansowanie kampanii wyborczej polityków Solidarnej Polski - partii wchodzącej w skład komitetu Prawa i Sprawiedliwości. Uchwała PKW powinna być podjęta w ciągu dziewięciu miesięcy od wyborów, czyli do 15 lipca. Ale w związku z tym, że jest to poniedziałek, decyzja o zatwierdzeniu lub odrzuceniu sprawozdań finansowych komitetów wyborczych najprawdopodobniej zapadnie do końca przyszłego tygodnia.

REKLAMA

W przypadku odrzucenia sprawozdania partia polityczna lub komitet wyborczy mogą złożyć skargę do Sądu Najwyższego. Konsekwencją odrzucenia sprawozdania jest między innymi zmniejszenie kwoty przysługującej dotacji i zmniejszenie subwencji na działalność statutową partii lub też utrata prawa do subwencji.

Jeśli chodzi o rozliczenie kampanii, do których PKW już przyjęła sprawozdania finansowe, nie ma możliwości wznowienia postępowania. To oznacza, że sprawozdania dotyczące wyborów parlamentarnych z 2019 roku nie będą ponownie analizowane.

Czytaj także:

IAR/bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej