Tusk reaguje na apel dziennikarzy. Ogłosił decyzję
Premier Donald Tusk zaprosił na spotkanie organizatorów protestów dotyczących prawa autorskiego. Weźmie w nim udział również marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Podano konkretne szczegóły.
2024-07-06, 09:50
Szef rządu w mediach społecznościowych zaprosił na spotkanie w sprawie prawa autorskiego. Jak zaznaczył, weźmie w nim udział również Małgorzata Kidawa-Błońska. Spotkanie ma się odbyć we wtorek o godz. 13 w centrum "Dialog" w Warszawie.
Tusk ogłasza spotkanie ws. prawa autorskiego
"Władza nie powinna kupować przychylności mediów, media z władzą robić dwuznacznych interesów, a big techy wykorzystywać autorów i wydawców. Jest o czym rozmawiać. Zapraszam wspólnie z Małgorzatą Kidawą-Błońską organizatorów protestu do centrum »Dialog«, środa, godz. 13" - napisał na platformie X Donald Tusk.
Przypomnijmy, że sprawa dotyczy apelu, który w czwartek wystosowały największe media w Polsce. Został on zaadresowany do polityków.
REKLAMA
Apel dziennikarzy do polityków
Apel zatytułowano: "Nie zabijajcie polskich mediów". Podpisani chcą zmian w przyjętej ustawie.
Dziennikarze domagają się, aby państwo stworzyło sposoby mediacji pomiędzy spółkami medialnymi a firmami takimi jak Google czy Facebook, które zapewniłyby uczciwe dochody z reklam autorom artykułów publikowanych np. na portalach społecznościowych.
Czytaj także:
- Wniosek do prokuratury w sprawie Michała Wosia i Mikołaja Pawlaka. "Mieli pełną świadomość"
- Ustawa antyflipperska Lewicy odrzucona. Będzie zemsta?
- Nowa definicja gwałtu. "Policja będzie musiała zbadać wszystkie przypadki"
Sejm zadecydował, media odpowiedziały
Spór wynika z nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, która wdraża do polskiego prawa dwie dyrektywy unijne. Sejm uchwalił przepisy wraz z poprawkami. Jedna z nich zwiększa z 3 proc. do 25 proc. objętość utworu, który może być użyty do zilustrowania treści w celach dydaktycznych lub naukowych. Druga poprawka zmienia określenie "artyści i wykonawcy" na "twórcy i wykonawcy" oraz przyznaje twórcom opracowań "utworów literackich, publicystycznych, naukowych, muzycznych lub słowno-muzycznych" prawo do odpowiedniego wynagrodzenia.
Wydawcy obawiają się, że takie przepisy doprowadzą do "zagłodzenia mediów" przez duże platformy cyfrowe. W przypadku sporów o tantiemy, rekompensaty za publikowanie treści w internecie oraz ochrony przed ich kopiowaniem, postulują wprowadzenie mechanizmu mediacji między platformami a wydawcami.
REKLAMA
Według wydawców ich postulaty zostały zignorowane przez MKiDN i Sejm, co skłoniło ponad 350 tytułów prasowych i portali do zorganizowania protestu w czwartek.
IAR/X/PAP/pr24.pl
kormp
REKLAMA