Nie wszyscy chorowali na COVID-19. Naukowcy wiedzą dlaczego

COVID-19 jedni przechodzili kilkukrotnie, a inni w ogóle nie chorowali. Naukowcy z University College London, Wellcome Sanger Institute i Imperial College London postanowili poszukać przyczyn tego zjawiska. Przeprowadzili "badania prowokacyjne" na pacjentach. 

2024-07-06, 17:47

Nie wszyscy chorowali na COVID-19. Naukowcy wiedzą dlaczego
Najnowsze badania naukowców dają nadzieję na nowe terapie leczenia wirusa COVID-19. Foto: Shutterstock/Hananeko_Studio

Naukowcy przeprowadzili badania na 36 zdrowych ochotnikach, którzy wcześniej nie chorowali na COVID-19. Celowo narażono ich na wirusa  SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę. Miało to na celu dokładne zbadanie jego działania.

Podczas badania zaaplikowano wyjątkowo niską dawkę oryginalnego szczepu SARS-CoV-2 za pomocą aerozolu do nosa. Byli oni później monitorowani w jednostce kwarantanny. Regularnie robiono im testy i pobierano próbki, by zbadać ich reakcję na wirusa.

Wyniki badania

Wyniki badań opublikowane w "Nature" zaskakują. Okazało się, że mimo identycznego narażenia na wirusa, nie wszyscy ochotnicy zachorowali na COVID-19.

Podczas badań naukowcy dostrzegli trzy różne grupy infekcji - "grupę nieudanej infekcji", "grupę trwałego zakażenia", oraz "grupę przejściowej infekcji". Dzięki pierwszej grupie potwierdzono nieudaną infekcję, czego wcześniej nie udowodniono.

REKLAMA

Okazało się też, że odpowiedź immunologiczna na wirusa może rozprzestrzeniać się z nosa bardzo szybko. Naukowcy zidentyfikowali także specyficzny gen, HLA-DQA2. Ulegał on ekspresji na znacznie wyższym poziomie u ochotników, u których nie rozwinęła się infekcja. To podnosiło odporność na koronawirusa. Co ciekawe gen ten może chronić przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Odkrycia naukowców dają szerszą wiedzę na temat reakcji naszych ciał na tego wirusa, szczególnie w pierwszych dniach infekcji. Mogą one rzutować na powstanie nowych terapii, a także znaleźć sposoby na opracowanie skuteczniejszych strategii ochrony przed wirusami w przyszłości.

Czytaj także:

kg 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej