Zbrodniarze bohaterami Rosji Putina. Upamiętnili już setki skazańców

2024-07-08, 18:19

Zbrodniarze bohaterami Rosji Putina. Upamiętnili już setki skazańców
Wasilij Żigaczew - odsiadywał wyrok za zabójstwo, kradzież i rozbój. Zginął na froncie w Ukrainie. Upamiętniono go w jego wsi Tambowka w obwodzie omskim. Foto: Vkontakte public page of the BUKrady "Editorial office of the newspaper "To new frontiers"

Rosyjskie władzy upamiętniły co najmniej 408 zbrodniarzy, którzy zginęli na froncie w Ukrainie. W 58 regionach na tablicach pamiątkowych, w nazwach ulic i dzielnic utrwalono pamięć o mordercach, gwałcicielach czy dilerach, którzy zginęli w wojnie Putina - wyliczył niezależny rosyjski serwis śledczy Wiorstka.

Latem 2022 r. Rosjanie zaczęli werbować ochotników na wojnę w Ukrainie w więzieniach. Według ustaleń mediów tylko słynna firma najemnicza grupa Wagnera, zrekrutowała ich na front co najmniej 46 tys.

Z tej liczby, według szacunków rosyjskiej sekcji BBC i Mediazony, śmierć na polu walki znalazło aż 17 tys. byłych skazańców. Od miesięcy propaganda reżimu Putina upamiętnia ich nie bacząc, że kreuje na bohaterów zbrodniarzy i przestępców.   

Według wyliczeń dziennikarzy serwisu Wiorstka w całej Rosji upamiętnionych zostało co najmniej 408 zbrodniarzy-"bohaterów". Najwięcej w Saratowie, Wołgogradzie, obwodzie rostowskim, Republika Baszkortostanu i Kraju Kransodarskim.

REKLAMA

Ustalenia serwisu wskazują, że:

  • w co najmniej 93 rosyjskich szkołach znajdują się tablice z nazwiskami zbrodniarzy, którzy zginęli na wojnie;
  • w 15 przypadkach ich zdjęcia i nazwiska umieszczono na tzw. "ławkach bohaterów";
  • w 42 przypadkach pamięć o poległych skazańcach została uwieczniona na stojakach i tablicach w specjalnych "alejach pamięci";
  • w 193 przypadkach ich nazwiska zostały wyryte na zbiorowych pomnikach wojennych;
  • w 65 przypadkach stworzono ekspozycje muzealne na cześć przestępców, a także nazwano ich imionami ulice i dzielnice.

Mordercy bohaterami putinowskiej Rosji

Większość upamiętnionych przestępców, aż 128, przed wysłaniem na front odsiadywała wyroki za morderstwo, usiłowanie morderstwa i spowodowanie poważnego uszczerbku na zdrowiu skutkującego śmiercią. W dalszej kolejności wśród "bohaterów" znaleźli się skazani za przestępstwa narkotykowe - 110 przypadków.

Ponadto polegli na froncie "gieroje" dopuścili się 88 kradzieży, 24 napadów i 46 rozbojów. Wśród uwiecznionych w przestrzeni publicznej znaleźli się także gwałciciele, sprawcy pobić, a także udział w grupie przestępczej.

Wiorstka zaznacza, że wśród upamiętnionych znaleźli się więźniowe skazani z kliku różnych paragrafów i wielokrotni recydywiści. Wyliczono, że 123 z nich odpowiada za śmierć co najmniej 143 osób.  

REKLAMA

Czytaj także:

Wiorstka/Moscow Times/BBC/Mediazona

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej