Jabłka, oliwki, ananasy. Ekspertka wskazuje eko-zamienniki skóry
- Skóra z jabłek już istnieje, jest wykorzystywana w przemyśle modowym. Ta najbardziej znana pochodzi z odpadów po produkcji soku jabłkowego, ale, niestety, we Włoszech, nie w Polsce - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Sieradzka. - To materiał, jaki można wykorzystywać do produkcji obuwia, torebek, kurtek. Wszystko, co jest skórzane, może być także roślinne - dodała.
2024-07-08, 20:01
Produkcja ubrań i akcesoriów skórzanych jest mało ekologiczna, bowiem proces garbowania i przygotowywania skóry do produkcji pochłania dużo wody i chemikaliów.
Alternatywą dla skór zwierzęcych są materiały roślinne - powiedziała w Polskim Radiu 24 Marta Sieradzka, pomysłodawczyni ekologicznych torebek z roślin. - Ze skórą odzwierzęcą nie ma to nic wspólnego. To skrót myślowy, mający zaszczepić w ludziach świadomość, że to materiał, który jest jak skóra - przyznała.
Zaznaczyła, że spoiwem i substancją wzmacniającą wyroby z roślinnej "skóry" jest poliuretan na bazie wody, bawełna syntetyczna lub wiskoza, ale zdarzają się też produkty w stu procentach roślinne, bez domieszek.
Roślinne substytuty skóry
REKLAMA
Gość Polskiego Radia 24 wskazała, że galanterię roślinną można produkować np. z winogron, kukurydzy, ananasa, oliwek, czy jabłek. - Skóra z jabłek już istnieje, jest wykorzystywana w przemyśle modowym. Ta najbardziej znana pochodzi z odpadów po produkcji soku jabłkowego, ale, niestety, we Włoszech - przyznała.
Posłuchaj
Jak mówiła, w Polsce na razie nie ma technologii pozwalającej produkować np. torebki z jabłek, choć były próby opracowania takiej technologii. - Myślę, że procesy biotechnologiczne nie były jeszcze dopracowane, ale szczerze wierzę, że to powstanie - dodała.
Przyznała, że ze skóry jabłek można zrobić np. buty i że sama ma takie na sobie. - To materiał, jaki można wykorzystywać do produkcji obuwia, torebek, kurtek. Wszystko, co jest skórzane, może być także roślinne - dodała Marta Sieradzka.
REKLAMA
Czytaj także:
- Polacy opracowali nowatorską metodę recyklingu ubrań z poliestru. Nadchodzi era wiecznej odzieży?
- Dobrze dbać o przyrodę. Powstała Mapa Inicjatyw Leśnych
- Od czego się zaczęło? Historia ruchu ekologicznego w Polsce
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
Gość: Marta Sieradzka (pomysłodawczyni ekologicznych torebek z roślin)
Data emisji: 8.07.2024
Godzina emisji: 19.06
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA