Jakub Janda udziela ślubów, Małysz został prezesem. Nowy fach mistrzów czasami zaskakuje

2024-07-09, 13:33

Jakub Janda udziela ślubów, Małysz został prezesem. Nowy fach mistrzów czasami zaskakuje
Jakub Janda i Adam Małysz przez lata rywalizowali na skoczniach narciarskich. Obecnie pierwszy z nich jest posłem do czeskiego parlamentu i może tez udzielać ślubów, a drugi stoi na czele Polskiego Związku Narciarskiego. Z kolei Thomas Morgenstern ma licencje pilota. Foto: PAP/PAP/CTK/Radek Petrasek/Intagram

Znakomity przed laty czeski skoczek narciarski Jakub Janda pochwalił się niedawno, że... udzielił pierwszego ślubu cywilnego. Jak do tego doszło, opowiadał Wojciech Stobba w "Kronice Sportowej". Portal polskieradio24.pl przypomniał natomiast życiową drogę innych wybitnych skoczków, którzy zawiesili już narty na kołku.

  • Jakub Janda od siedmiu lat jest posłem do czeskiego parlamentu. Od niedawna jako parlamentarzysta może też... udzielać swoim rodakom ślubów cywilnych
  • Drogi życiowe wybitnych skoczków po zakończeniu kariery układały się różnie. Co dziś robią Adam Małysz, Sven Hannawald czy Janne Ahonen?

Gdy siedem lat temu oddawał ostatni skok w swojej karierze, myślami był już gdzie indziej. Za kilka dni miał po raz pierwszy zasiąść w poselskiej ławie.

Jakub Janda posłuje i udziela ślubów

W politykę zaangażował się znacznie wcześniej, bo jeszcze przed igrzyskami w Vancouver w 2010 roku. Wstąpił wówczas do prawicowej, konserwatywnej Obywatelskiej Partii Demokratycznej, którą kieruje obecny premier Petr Fiala.

Politycznych barw Jakub Janda nie zmienił, a w ostatnich wyborach obronił poselski mandat, kandydując w rodzinnych Beskidach.

Kibiców, którzy mniej uważnie śledzą czeską politykę, zaskoczył niedawno wpisem w mediach społecznościowych. "Zawsze jest ten pierwszy raz. Dziś udzieliłem ślubu Petrowi i Zuzanie. Życzę nowożeńcom, aby ich wspólna podróż przez życie była przepełniona miłością, szczęściem, wzajemnym wsparciem i zrozumieniem" - napisał.

REKLAMA


Posłuchaj

Wojciech Stobba o tym, dlaczego Jakub Janda zaczął udzielać w Czechach ślubów (PR1/Kronika Sportowa) 1:27
+
Dodaj do playlisty

 

Te dwa zdania ilustrowały zdjęcia byłego skoczka z urzędowym łańcuchem na szyi podczas ceremonii na polu golfowym w beskidzkiej Ostrawicy.

Jako parlamentarzysta Jakub Janda może od początku tego roku udzielać ślubów cywilnych. Taką możliwość wprowadziła nowelizacja kodeksu cywilnego w Czechach, która miała być odpowiedzią na zainteresowanie par ślubem udzielanym przez znanego posła lub senatora.


Jakub Janda pochwalił się w mediach społecznościowych udzieleniem ślubu młodej parze na polu golfowym  

***

REKLAMA

Prezes, eksperci, biznesmeni i rolnik

Zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni i zdobywca Pucharu Świata z sezonu 2005/2006 nie jest jedynym wybitnym skoczkiem, który po zakończeniu kariery zajął ważne stanowisko.

Sam Adam Małysz od 2022 roku jest prezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Wcześniej "Orzeł z Wisły" pełnił w PZN rolę dyrektora ds. skoków i kombinacji norweskiej.

Jeden z największych rywali polskiego mistrza Sven Hannawald pozostał przy skokach jako ekspert niemieckiej telewizji ARD. Podobną rolę pełni inny wybitny skoczek z kraju naszych zachodnich sąsiadów Martin Schmitt, który pracuje dla Eurosportu.

W trenowanie następców zaangażował się natomiast Andreas Widhoelzl, który jest głównym trenerem reprezentacji Austrii. Minionej zimy jego podopieczni osiągali świetne rezultaty, a Stefan Kraft zgarnął Kryształową Kulę.

REKLAMA

W roli eksperta fińskiej telewizji czasem występuje Janne Ahonen, ale słynący z kamiennego wyrazu twarzy legendarny zawodnik prowadzi przede wszystkim własną firmę. Ahonen jest dealerem samochodowym, swoim klientom sprzedaje luksusowe kampery. Jako, że wciąż cieszy się wielką popularnością w ojczyźnie, od czasu do czasu bierze udział w rozmaitych programach telewizyjnych.

Biznesmenem jest także Thomas Morgenstern. Austriak, który ze względu na kilka ciężkich upadków przedwcześnie zakończył swoją wielką karierę, od zawsze był fanem latania nie tylko na nartach. "Morgi" posiada licencję pilota i lata z turystami, którym prezentuje najpiękniejsze krajobrazy w swoim kraju.

Inny znakomity austriacki skoczek Wolfgang Loitzl również po karierze zawodniczej pozostaje dość daleko od skoków. Odziedziczył bowiem po rodzicach gospodarstwo rolne i skupił się na jego prowadzeniu.

REKLAMA

<<< WIĘCEJ O SKOKACH NARCIARSKICH >>>

Czytaj także:

PŚ w skokach 2023/2024

/empe, PR1


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej