Jak być bezpiecznym nad wodą? Ratownik WOPR radzi

2024-07-10, 11:32

Jak być bezpiecznym nad wodą? Ratownik WOPR radzi
Niemal w całej Polsce obowiązują ostrzeżenia przed upałami. Foto: Shutterstock/katatonia82

Niemal w całym kraju obowiązują ostrzeżenia przed upałami, ratownicy przypominają elementarne zasady bezpieczeństwa dla osób wypoczywających nad wodą.

Jak plażować bezpiecznie przypomina Jarosław Włodarczyk, ratownik WOPR Świnoujście. - Na pewno należy pamiętać, że te godziny południowe są najbardziej niebezpieczne i to nie tylko ze względu na temperaturę, ale też ze względu na jakość tych promieni słonecznych, wszelkiego rodzaju kremy z filtrem, wysokim filtrem, czapeczki. Pijemy dużo wody, wejście do wody powinno być stopniowe, należy schłodzić organizm - plecy, kark, głowę i wtedy można z tych kąpieli korzystać - mówi Włodarczyk.

Nadmiar słońca. Ratownik radzi 

A co robić, gdy jednak organizm przegrzejemy? - Zawroty głowy, osłabienie się takim zimnym, potem mroczki przed oczami. To są te elementy związane z takim, że ten organizm może być przegrzany, więc wtedy należy najlepiej zejść z tej plaży, udać się do przewiewnego, fajnego miejsca zacienionego napić się. A jak naprawdę się źle czujemy, to już wtedy podejść, nie czekać, aż za słaby, tylko podejść do ratowników i powiedzieć, że się źle czujemy - informuje ratownik WOPR.

Pogoda idealna do plażowania w Świnoujściu ma być również przez cały weekend, więc o podstawowych zasadach bezpiecznego plażowania warto pamiętać.

Lekarze przypominają, że podczas upałów należy pić więcej wody niż zazwyczaj. Nasz organizm naturalnie się chłodzi poprzez pocenie się.

REKLAMA

Jak zabezpieczyć się przed słońcem?

Prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii radzi, jak się zabezpieczyć przed niebezpiecznym działaniem słońca.

- Opalanie to nie tylko leżenie plackiem na plaży, ale także przebywanie na słońcu bez ochrony - przypomniał onkolog prof. Piotr Rutkowski. W czasie najintensywniejszego słońca, między godz. 10.00 a 16.00, najlepiej zostać w domu lub chronić się w cieniu.

- Na 15 minut przed wyjściem na słońce należy posmarować skórę kremem z odpowiednim filtrem - radzi profesor Rutkowski. - Krem z filtrem zapewnia dużą ochronę przez 4-6 godzin, ale nie 100-procentową. Jeśli wejdziemy do wody, bardzo się spocimy, będziemy się wycierać ręcznikiem, to wtedy trzeba ponowić aplikację kremu - mówił ekspert.

Posłuchaj

Ratownik WOPR: Jak bezpiecznie plażować. O szczegółach Anna Maraszek, Polskie Radio Szczecin SA (IAR) 1:05
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/ Joanna Maraszek/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej